KRYESORET
Aktualitet

Sulmi ndaj portaleve, ECPMF: Gjithçka erdhi pas lajmeve për Veliajn

28 Janar 2022, 19:46 Nga DOSJA
Sulmi ndaj portaleve, ECPMF: Gjithçka erdhi pas lajmeve për Veliajn

TIRANË– Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias (ECPMF) ka ngritur shqetësime pas sulmimt të portalit të Dosja.al e shumë mediave të tjera pas publikimit të audio-përgjimit ku kryebashkiaku Erion Veliaj dëgjohej të kërcënonte me SPAK anëatrët e FSHF-së si dhe të fliste në mënyrë vulgare. Në njëartikull të publikuar në faqen zyrtare të ECPMF-së shkruhet se sulmet kibernetike ndaj portaleve kanë të bëjnë me raportimin e tyre për kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj dhe emërimin e besnikut të qeverisë Endri Fuga për të drejtuar Agjencinë e Medias dhe Informacionit.

Partnerët në Reagimin e Shpejtë për Lirinë e Medias (MFRR) janë të shqetësuar për zhvillimet në Shqipëri këtë javë. Sulmet kibernetike ndaj organeve të lajmeve që besohet se kanë të bëjnë me raportimin e tyre për kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj dhe emërimin e besnikit të qeverisë Endri Fuga për të drejtuar Agjencinë e Medias dhe Informacionit, shtojnë sfidat ekzistuese për lirinë e medias në vend. ECPMF bën thirrje për një hetim të shpejtë dhe efektiv për këto sulme kibernetike, pasi përbëjnë një kërcënim të rëndësishëm për lirinë e mediaspasi parandalojnë shpërndarjen e informacionit që rezulton në censurë të drejtpërdrejtë dhe shtojnë presione financiare mbi mediat e prekura.

Artikulli i plotë:

Në ditët e mëparshme duke filluar nga 24 janari, disa media online ishin në shënjestër të sulmeve kibernetike të shpërndara të mohimit të shërbimit (DDoS), duke e bërë të vështirë aksesin në faqet e tyre të internetit. RTV Ora, Lapsi.al, Doja.al, Syri.net, Maska.al, Gijotina.al, Faktor.al dhe SportEkspress ishin ndër mediat e prekura. Edhe pse ende nuk janë paraqitur prova konkrete, mediat besojnë se sulmet janë të koordinuara dhe të lidhura me raportimin e tyre për një mosmarrëveshje të vazhdueshme që përfshin Veliajn. Ai akuzohet se ka kërcënuar anëtarët e bordit të Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF) përpara votimit për kreun e organit drejtues. Faqet e synuara publikuan të gjitha një regjistrim audio në lidhje me zgjedhjet e FSHF-së. Në kasetë, Veliaj dëgjohet duke përdorur sharje, gjuhë të ashpër dhe kërcënime në një përpjekje të dukshme për të ndikuar në votën e ardhshme në favor të kandidatit të tij të preferuar. Veliaj ka konfirmuar autenticitetin e regjistrimit, por ka thënë se duhet marrë në kontekst. Zëdhënësi i tij tha se ishte thjesht “bisedë e djemve”. Kryesimi i Federatës është nominalisht një pozicion jopolitik; megjithatë, shumica e ekipeve të futbollit në Shqipëri janë në pronësi të bashkive lokale, kryetarët e të cilave votojnë në zgjedhje.

Ne bëjmë thirrje për një hetim të shpejtë dhe efektiv për këto sulme kibernetike. Sulmet DDoS përbëjnë një kërcënim të rëndësishëm për lirinë e medias, pasi parandalojnë shpërndarjen e informacionit që rezulton në censurë të drejtpërdrejtë dhe shtojnë presione financiare mbi mediat e prekura.

Përveç kësaj, ne dënojmë emërimin e Fugës në krye të Agjencisë së sapokrijuar të Medias dhe Informacionit (MPB), e cila centralizon kontrollin mbi marrëdhëniet publike të qeverisë brenda një entiteti të vetëm. Dje, pas një kërkese për informacion nga BIRN Albania, qeveria konfirmoi se Fuga u emërua Drejtor i Përgjithshëm i Agjencisë së re me Urdhër të Kryeministrit nr. 96, datë 29 shtator 2021. Fuga ka qenë më parë zëdhënëse e kryeministrit Edi Rama. . Emërimi i tij në rolin e ri, i cili ka një status të barabartë me atë të një ministri të qeverisë dhe vjen me kompetenca të gjera, përkeqëson dyshimet ekzistuese për pavarësinë dhe paanshmërinë e MPB-së dhe frikën se mund të instrumentalizohet për të kufizuar qasjen e gazetarëve në informacionin publik. .

Vendimi për vënien në funksion të MPB-së është një hap i rëndë prapa për transparencën e qeverisë në Shqipëri. Ripërsërisim thirrjen tonë për vendosjen e masave më të mëdha mbrojtëse për të garantuar funksionimin e drejtë dhe transparent të Agjencisë, aq më tepër pas konfirmimit publik të emërimit të Fugës si Drejtor i Përgjithshëm i saj.

Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias (ECPMF)

Shtypi i lirë i pakufizuar (FPU)

Instituti Ndërkombëtar i Shtypit (IPI)

OBC Transeuropa (OBCT)

Ç’ka ndodhur me portalet?

Që prej ditës së hënë, ditë kur edhe njohur dritën e publikimit përgjimi skandaloz i kryebashkiakut Eriona Veliaj në mbledhjen me Shoqatat Sportive të Tiranë, Dosja.al mori sulmet e para. Asgjë nuk funksiononte dhe grupi i ekspertëve të IT-së që kujdesen për portalin e Dosja.al dolën në përfundimit së bëhej fjalë për sulme kibernetike. Nuk vonoi shumë dhe të njëjtat probleme nisën të kishin edhe portale të tjera, si Lapsi.al, Syri.net dhe SportEkspress. Qëllimi sigurisht rezulton të jetë fshirja e audios që përveç fjalorit vulgar të Veliajt, nxirrtë në pah dhe kontrollin e SPAK nga ana e Partisë Socialiste.

(F.m/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve