KRYESORET
Art&Argëtim

Suitë, shampanjë dhe arredim prej ari! Brenda trenave me luksozë në botë (FOTO)

5 Korrik 2019, 11:03 Nga DOSJA
Suitë, shampanjë dhe arredim prej ari! Brenda trenave me luksozë

Çdokush ka dëshirë të shëtisë botën me jaht, sepse ndjesia që të jep deti është vërtetë fantastike dhe e pakrahasueshme, por edhe  udhëtimi në tokë të jep mundësi të eksplorosh plot mrekulli.

Belmond është kompania që operon me trenat më luksozë. Janë disa linja të emërtuara sipas destinacioneve ku dhe trenat udhëtojnë, ndërkohë po bëhen rregullime që deri në vitin 2020 në këto trena çdo turist do gjejë 3 suitat më të mahnitshme që mund të ketë parë ndonjëherë.

Hapësirat e reja, të cilat kushtojnë rreth 7.800 dollarë për person në natë, janë emëruar sipas qyteteve ku shërben treni, Vjenë, Pragë dhe Budapest.

Secili prej tyre është projektuar për të pasqyruar destinacionin për të cilin është emëruar.

Apartamenti i Vjenës është klasik, me ngjyra të pasura prej ari dhe jeshile smeraldi, panele prej pëlhurave të mëndafshta dhe elementë të drurit të errët, ndërsa suita e Pragës është zbukuruar me ngjyrë ari dhe përmban jastëkë të punuar me dorë që kanë modele mozaiku.

Së fundmi, suita e Budapestit të kujton arkitekturën gotike dhe osmane, me zdrukthëtari të gdhendur kudo.

Vjenë, Pragë dhe Budapest, të cilat bashkohen me suitat e Venecias, Stambollit dhe Parisit, gjithashtu mbajnë banjo private me dushe, krevate dopio, një zonë private që ka ngrohje nën dysheme, servirin  shampanjë pa pagesë dhe kanë shërbim 24 orësh.

“Në bordin e Venedikut Simplon-Orient-Express, dizajni dhe restaurimi i kujdesshëm në secilën suitë, bazohet në dizajnin origjinal të “Art Deco 1920”, i cili  është i jashtëzakonshëm”, thotë Gary Franklin, nënkryetari i trenave në “Belmond”, kompania që operon me tren.

Grupi i parë fitues me çmime të “Grand Suites” u prezantua në vitin 2018, duke ofruar shërbimet e para në suitë.

Mysafyrët që qëndrojnë në këto suita madhështore kanë akses , në tre karroca ngrënieje, shampanjë, dhe më e rëndësishmja shijojnë pamjet e shkëlqyera përgjatë udhëtimit që të lë pa frymë në të gjithë Evropën.

Marrë dhe përshtatur nga: CNN

(A.C, R.L/Dosja/al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Sondazh

Poll

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve

Berisha në krye të PD, Pampuri: Unë jam me SHBA

Berisha në krye të PD, Sula: Një pjesë e njohin

Protesta/ Avokati: Ligjin e Butrintit po ia bëjnë dhuratë ministrit të jashtëm grek, s'është rastësi

Rrëzohet kërkesa e Vasilit për debat, Balla: Shkresa që erdhi në Kuvend s'mbante firmën e non-gratas

Berisha në krye të PD, Balla: Dje kishte tre gara të forta, ajo me Ibsenin s’dihej si do dilte

Vijon AKSIONI, ‘Shqiponjat’ blindojnë Elbasanin pas rrëfimeve të Nuredin Dumanit

Zgjedhjet në PD/ Shkëlzen Berisha voton për kreun e ri të PD në selinë blu

Elbasani ‘përmbytet’ në pikun e vapës, ujërat e zeza mbushin qytetin

Synonte të bëhej ministër me Bashën, Andi Lila 'kthen', shfaqet sot me Ramën e Veliajn

‘Lufta’ mes tyre zhvillohet në Gjykatë, Veliaj e Duka bëhen bashkë për ‘Kupën e Botës’

Silva i jep dhuratën e veçantë Ramës, kryeministri: E paskeni studiuar gjatësinë time

Bregdeti në Shëngjin mbulohet nga pluhuri i verdhë, IKMT: Dyshohet se është hedhur nga anijet

Zgjedhje në PD/ Ibsen Elezi e nis me disavantazh: Kam vëzhgues, por anëtarë në Komisione jo

Targa italiane, armë dhe vila luksoze/ Ç'nuk u pa nga aksioni "Plumbi i artë"

Frikë se Gjykata s'i jep të drejtë? Berisha: S'ka vendim që ndal këtë mision historik

Sali Berisha shkon në selinë e PD, e shoqëron bashkëshortja

Presidenti, Balla: S'e kuptoj tërheqjen e PD, ne e respektojmë marrëveshjen

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë