Bota

Sugjerimi i Bill Gates për të ruajtur mjedisin: Vendet e pasura duhet të hanë vetëm mish sintetik

Sipas mediave të huaja, Gates ka sugjeruar që vendet e pasura të kalojnë te "viçi sintetik 100%" në mënyrë që të shmanget emetimi i gazeve serë që shkaktojnë ndryshimin global të klimës.
Featured image of article: Sugjerimi i Bill Gates për të ruajtur mjedisin: Vendet e pasura duhet të hanë vetëm mish sintetik Bill Gates

SHBA-Miliarderi Bill Gates ka sugjeruar se vendet e pasura duhet të konsumojnë mish viçi sintetik. Sipas mediave të huaja, Gates ka sugjeruar që vendet e pasura të kalojnë te “viçi sintetik 100%” në mënyrë që të shmanget emetimi i gazeve serë që shkaktojnë ndryshimin global të klimës.

Unë nuk mendoj se 80 vendet më të varfra do të hanë viçi sintetik. Unë mendoj se të gjitha vendet e pasura duhet të kalojnë në viçi sintetike 100%. Ju mund të mësoheni me ndryshimin e shijes dhe pretendimi është se ata do ta bëjnë atë të shijojë edhe më mirë me kalimin e kohës,”-ka thënë Gates.

Sipas studimeve besohet se viçi është një ndikues masiv në emetimet e metanit të fuqishëm të gazit serrë, i cili ka arritur nivelet rekord gjatë korrikut të kaluar. Sasia e metanit në atmosferë u rrit masivisht midis viteve 2000 dhe 2017, duke çuar në atë që studiuesit besojnë se mund të jetë një rritje e ngrohjes globale deri në katër gradë Celsius, deri në fund të shekullit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shkencëtarët paralajmërojnë se ky është një prag i rrezikshëm për të kaluar njerëzimin, duke çuar në një rrezik në rritje të katastrofave natyrore për shkak të përçarjes ekologjike e cila do të shkaktonte uri masive dhe emigrim.

(k.a/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment