Rajoni

Stuhitë godasin Greqinë veriore, 7 viktima dhe mbi 100 të plagosur, pasojat e vetëtimave shkatërruese (FOTO)

Stuhitë godasin Greqinë veriore. Deri më tani raportohet për 7 viktima dhe mbi 100 të plagosur. Pemë të shkulura, shtëpi të rrënuara, makina përmbys, këto kanë ngelur pas stuhive.
Featured image of article: Stuhitë godasin Greqinë veriore, 7 viktima dhe mbi 100 të plagosur, pasojat e vetëtimave shkatërruese (FOTO) Foto pas stuhisë në Greqi

Greqi- 7 persona kanë humbur jetën dhe mbi 100 të tjerë janë plagosur nga moti i keq në Greqinë Veriore. Mësohet se viktimat janë një grua 54 vjeçare në Halkidiki, ndërsa dy të vdekur të tjerë, burrë e grua u regjistruan në Sozopol, ku ujërat e shumtë përmbytën banesën e tyre. Gjithashtu po edhe 3 të vdekur janë raportuar në Potidea, Halkidiki.

Duhet të shtojmë se në një kamp refugjatesh janë plagosur  shtatë refugjatë pasi një pem ë ka rene mbi çadrën e tyre. Ndërsa një pjesë tjetër e vendit po përballet me zjarret. Nga zjarret një grua tjetër humbi jetën në Nea Plagia.

Çfarë ngeli pas stuhive?

Moti i keq ende vijon në këto zona. Pemë janë shkulur, shtëpi të rrënuara,  dyqane të dëmtuar tërësisht dhjetëra makina të përmbysura, probleme  të mëdha me energjinë elektrike, dëme të pallogaritshme të pronës private dhe të infrastrukturës, këto janë dëmet e stuhive.

Foto nga zonat e prekura

J.V/Dosja.al 

 

Shto Koment