Bota

Studiuesit në Teksas krijojnë filtrin e ajrit që vret koronavirusin

Studiuesit raportuan që testet e viruseve në Laboratorin Kombëtar Galveston gjetën 99.8% të koronavirusit  që u vra në një kalim të vetëm përmes filtrit, i cili është bërë nga shkumë nikeli. Filtri gjithashtu vrau 99.9 % të sporeve të antraksit gjatë testimit, thonë studiuesit.
Featured image of article: Studiuesit në Teksas krijojnë filtrin e ajrit që vret koronavirusin Filtri i ajrit që “kap dhe vret” COVID-19.

TEKSAS– Studiuesit nga Universiteti i Hjustonit kanë bërë një përparim në luftën kundër koronavirusit. Sipas një raporti të publikuar kohët e fundit nga universiteti, studiuesit kanë hartuar një filtër ajri që “kap dhe vret”. Ata thonë se mund të bllokojë virusin COVID-19 duke e zhdukur atë menjëherë.

Filtri është krijuar nga Zhifeng Ren, drejtor i Qendrës Texas për Superconductivity në UH, Monzer Hourani, CEO i Medistar dhe disa studiues të tjerë.

Studiuesit raportuan që testet e viruseve në Laboratorin Kombëtar Galveston gjetën 99.8% të koronavirusit  që u vra në një kalim të vetëm përmes filtrit, i cili është bërë nga shkumë nikeli. Filtri gjithashtu vrau 99.9 % të sporeve të antraksit gjatë testimit, sipas studiuesve.

 “Ky filtër mund të jetë i dobishëm në aeroportet dhe aeroplanët, në ndërtesat e zyrave, shkollat ​​dhe anijet e lundrimit për të ndaluar përhapjen e COVID-19. Aftësia e tij për të ndihmuar në kontrollin e përhapjes së virusit mund të jetë shumë e dobishme për shoqërinë.”- u shpreh Ren, MD Anderson Kryetar Profesor i Fizikës në UH dhe autor bashkë-korrespondues për gazetën, në një lëshim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë drejtuesit e Medistarit kanë propozuar gjithashtu një model të nivelit të lartë, i aftë për të pastruar ajrin në mjedisin e afërt të një punonjësi të zyrës, tha Ren. Studiuesit e dinin që virusi mund të qëndrojë në ajër për 3 orë. Me rihapjen e bizneseve, pati një urgjencë të shtuar për të kontrolluar përhapjen e virusit në hapësirat me ajër të kondicionuar.

Burimi: Ksat.com 

A.C/Dosja.al 

Shto Koment