Bota

Studiuesit francezë drejt zbulimit të një testi më të saktë dhe të shpejtë, antitrupat janë nxjerrë nga deveja dhe lama

Prova e prototipit, e quajtur CorDial-1, nuk është miratuar ende për përdorim, por provat fillestare në 300 mostra treguan një normë saktësie 90% krahasuar me një provë të Reagimit të Zinxhirit Polimerazë (PCR), metoda më e besueshme që përdoret zakonisht për të zbuluar COVID- 19.
Featured image of article: Studiuesit francezë drejt zbulimit të një testi më të saktë dhe të shpejtë, antitrupat janë nxjerrë nga deveja dhe lama Foto Ilustruese

FRANCË– Studiuesit francezë po përdorin grimca të vogla antitrupash të nxjerra nga familja e kafshëve që përfshijnë deve dhe lama për të prodhuar një test që ata thonë se mund të zbulojë nëse pacientët kanë COVID-19 më shpejt dhe më saktë se sa testet aktuale.

Prova e prototipit, e quajtur CorDial-1, nuk është miratuar ende për përdorim, por provat fillestare në 300 mostra treguan një normë saktësie 90% krahasuar me një provë të Reagimit të Zinxhirit Polimerazë (PCR), metoda më e besueshme që përdoret zakonisht për të zbuluar COVID- 19.

Sipas Reuters, testi prototip mund të japë rezultate brenda 10 minutash dhe mund të përdoret jashtë laboratorit, ndërsa testimi PCR zakonisht zgjat orë dhe kërkon kushte laboratorike. Ekzistojnë teste të tjera të shpejta dhe të lëvizshme COVID-19, por shkencëtarët kanë ngritur dyshime për besueshmërinë e tyre.

Christophe Demaille, studiuesi kryesor në elektrokiminë molekulare në Universitetin e Parisit, i cili nuk është i përfshirë në projekt, tha se testet që mbështeten në sinjalet elektrike janë shumë të lëvizshme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Unë kam besim se do të jetë i përdorshëm kudo,”– tha ai për projektin CorDial-1.

Faza tjetër e projektit është zhvillimi i një prove tre-mujore mbi më shumë se 1.000 njerëz.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment