BotaKuriozitete

Studioja e arkitekturës skoceze njofton, kulla e dytë më e lartë në botë do të ndërtohet në Rusi

Qiellgërvishtësja e dytë më e gjatë në botë do të ndërtohet në Shën Petersburg, Rusi.
Featured image of article: Studioja e arkitekturës skoceze njofton, kulla e dytë më e lartë në botë do të ndërtohet në Rusi Kulla e planifikuar do të qëndrojë në periferi të Shën Petersburg, Rusi

RUSI– Një firmë e arkitekture skoceze ka publikuar planet për qiellgërvishtësen e dytë më të gjatë në botë që do të ndërtohet në Shën Petersburg, Rusi.

Qendra Lakhta II do të qëndrojë në 703 metra, ndërsa ndërtesa më e lartë në botë, Burj Khalifa në Dubai, ka përmasa 828 metra (2.717 këmbë), sipas një njoftimi për shtyp nga arkitektët Kettle Collective. Si krahasim, ndërtesa e dytë më e lartë për momentin është Kulla e Shangait, me 632 metra. Kulla Shard në Londër është 310 metra.

horizonti i Shën Petersburg me Qendrën Lakhta në sfond

Qendra Lakhta II do të qëndrojë në periferi të Shën Petersburg pranë Qendrës Lakhta origjinale, e cila është ndërtesa më e lartë në Evropë me 462 metra e gjatë dhe strehon selinë e kompanisë energjetike Gazprom.

Drejtuesi i dizajnit, Tony Kettle është një nga arkitektët kryesorë të MB. Z. Kettle tha:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Qendra e re Lakhta do të jetë një model i qëndrueshëm për projektet globale të qiellgërvishëseve. Ai do të ketë modelin më të mirë në klasë e minimizimit të energjisë dhe një përdorim mix  që do të krijojnë një hapësirë ​​vertikale të atriumit me një qendër të gjallë si zemra për këtë rreth të ri biznesi.”

Colin Bone dhe Tony Kettle

Ai shtoi: “Dizajni është edhe estetik edhe funksional pasi do të zvogëlojë forca të konsiderueshme të erës që do të ndikojnë në strukturë, nga ana tjetër duke zvogëluar madhësinë e elementeve strukturorë të kërkuara brenda ndërtesës.”

Qendra e re Lakhta II do të ketë strehim mbi 150 kate. Kati i fundit do të jetë 590m, duke e bërë atë katin më të zënë dhe vëndin ku do të ofrohet pamja më e mirë.

(o.l./dosja.al)

Shto Koment