Bota

Studimi: Zonat urbane më të thata dhe më të nxehta në shek XXI

Studiuesit amerikanë kombinuan modele statistikore me modele fizike për të simuluar klimën e zonave urbane. Të dhënat e nxjerra nga kjo metodë tregojnë se deri në fund të shekullit, ngrohja në zonat urbane mund të rritet nga 1,9 gradë në 4,4 gradë.
Featured image of article: Studimi: Zonat urbane më të thata dhe më të nxehta në shek XXI foto ilustruese

SHBA– Shekulli XXI duket se do të jetë më i nxehtë dhe më i thatë në qëndrat më të mëdha urbane të botës, ku emetimet e gazrave serrë të shkaktuara nga njeriu mund të çojnë në rritjen e temperaturës nga 2 në 4 gradë Celcius dhe rënie të nivelit të lagështisë, sipas një studimi amerikan nga Universiteti i Illinoisit dhe i botuar në revistën “Nature Climate Change”.

“Qytetet janë vendet ku efektet e ndryshimit të klimës perceptohen më shumë nga njerëzit”, shpjegojnë studiuesit.

Studiuesit amerikanë kombinuan modele statistikore me modele fizike për të simuluar klimën e zonave urbane. Të dhënat e nxjerra nga kjo metodë tregojnë se deri në fund të shekullit, ngrohja në zonat urbane mund të rritet nga 1,9 gradë në 4,4 gradë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Parashikimet tregojnë, gjithashtu, një rënie të lagështisë relative, një fenomen që mund të kundërshtohej me strategji zbutëse, siç është rritja e bimëve në qytet.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment