Bota

STUDIMI: Vaksina e Pfizer/BioNTech neutralizon variantin brazilian të Covid

Reuters shkruan se sipas një studimi të botuar në New England Journal of Medicine thuhet se vaksina e mposht mutacionin e Covid. 
Featured image of article: STUDIMI: Vaksina e Pfizer/BioNTech neutralizon variantin brazilian të Covid Vaksinat anti-Covid

SHBA- Vaksina anti-Covid e Pfizer/BioNTech është në gjendje që të neutralizojë variantin brazilian të Covid. Reuters shkruan se sipas një studimi të botuar në New England Journal of Medicine thuhet se vaksina e mposht mutacionin e Covid.

Në studim morëm pjesë shumë persona, të cilët i’u injektua vaksina dhe nga rezultatet e marra shihet se mutacioni i Covid nuk i rezistoi dot kësaj vaksine. Shkencëtarët deklaruan se aftësia neutralizuese e vaksinës ishte e lartë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë që nga studimet e kryera më parë për Pfizer/BioNTech u pa se kjo vaksinë gjithashtu neutralizon variantet e Britanisë së Madhe dhe të Afrikës së Jugut, edhe pse kjo e fundit ul anti-trupat e shkaktuara nga vaksina.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment