Kuriozitete

Studimi/ Shkencëtarët mundësojnë përçimin e mesazhave në formë pëshpërime

Sipas një kërkimi të fundit shkencor është arritur që përmes përdorimit të rrezeve laser të dërgohen mesazhe në formën e përshpërimave në një largësi 2.5 metra largësi.
Featured image of article: Studimi/ Shkencëtarët mundësojnë përçimin e mesazhave në formë pëshpërime Foto ilustrusese

SHBA- Në bazë të një kërkimi shkencor në universitetin amerikan MIT” (Instituti i Teknologjsië së Masaçusetit), është zbuluar që përdorimi i rrezeve laser do të dërgojë mesazhe në formën e një përshpërime mes njerëve, në distancë, por ky mesazh nuk mund të dëgjohet nga të tjerët, pasi i drejtohet vetëm një njeriu.

Për realizim e kësaj risie, është dashur që shkencëtarët të përdorin efektin fotoakustik,  avulli i ujit që ndodhet në ajër, thith dritën dhe formon valë zanore.

Ka rezultuar që kjo valë zanore të jetë dëgjuar në 2.5 metra largësi.

A.C/Dosja.al

Shto Koment