Kuriozitete

Studimi/ Një selfie ose video shumë shpejtë do të masë presionin e gjakut

Sipas një studimi të fundit të masësh presionin e gjakut, do të jetë më e lehtë sesa në ditët e sotme dhe kjo do bëhet e mundur vetëm përmes një selfie me celular.
Featured image of article: Studimi/ Një selfie ose video shumë shpejtë do të masë presionin e gjakut Foto ilustruese

TIRANË- Përmes një selfie ose video që mund të bëni teksa qëndroni në makinë, në shtëpi, në rrugë, apo kudo tjetër, në të njëjtën kohë do të masni edhe presionin e gjakut.

Mjafton që kamera e aparatit celular të jetë para fytyrës tuaj, sepse një instrument optik do të lexojë ndryshimet në rrjedhën e gjakut në enët e fytyrës dhe, bazuar në to, do të llogarisë presionin e gjakut me një saktësi e krahasueshme me atë të matësve të presionit normal.

Ky studim është testuar edhe në Universitetin e Torontos, dhe më pas është botuar në revistën ”Circulation: Cardiovascular Imaging”.

Mendohet që siguria e matjes së saktë të tensionit të gjakut është rreth 96%.

Burimi: Sciencedaily

A.C/Dosja.al

Shto Koment