Bota

Studimi/ Një dozë e vetme e vaksinës Covid mund të përgjysmojë transmetimin e virusit

Gjetja e PHE ofron shpresë të mëtejshme se pandemia mund të vihet nën kontroll pasi tregon se njerëzit e vaksinuar kanë më pak të ngjarë të kalojnë virusin te të tjerët.
Featured image of article: Studimi/ Një dozë e vetme e vaksinës Covid mund të përgjysmojë transmetimin e virusit Foto ilustruese

BRITANI– Një dozë e vetme e një vaksine Covid-19 mund të zvogëlojë transmetimin e virusit deri në gjysmë, sipas një studimi të Shëndetit Publik në Angli.

Gjetja e PHE ofron shpresë të mëtejshme se pandemia mund të vihet nën kontroll pasi tregon se njerëzit e vaksinuar kanë më pak të ngjarë të kalojnë virusin te të tjerët.

Sipas Guardian, studimi zbuloi se njerëzit që kishin një dozë të vetme ose të vaksinave Pfizer/BioNTech ose Oxford/AstraZeneca, dhe që u infektuan të paktën tre javë më vonë, kishin ndërmjet 38% dhe 49% më pak të ngjarë të transmetonin virusin tek njerëzit që jetonin në shtëpi, krahasuar me ata që nuk ishin vaksinuar.

Mbrojtja u pa nga rreth 14 ditë pas vaksinimit, me nivele të ngjashme pavarësisht nga mosha e një personi. Studime të tjera kanë treguar tashmë që të dy vaksinat janë shumë të efektshme në ndalimin e njerëzve që sëmuren dhe përfundojnë në spital.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ekspertët tani do të vlerësojnë nëse dy doza të vaksinës mund të ulin edhe më tej transmetimin e virusit dhe më shumë punë po kryhet në transmetimin në popullatën e përgjithshme. PHE tha se rezultate të ngjashme mund të priten në vendet ku rreziku i transmetimit është si në shtëpi, të tilla si akomodimi I përbashkët dhe burgjet.

Studimi, i cili ende nuk është rishikuar plotësisht nga kolegët, përfshiu më shumë se 57,000 njerëz që jetonin në 24,000 familje që ishin kontakte të një personi të vaksinuar. Ata u krahasuan me gati 1 milion kontakte të njerëzve që nuk kishin bërë një vaksinë. Kontaktet ishin përcaktuar si raste dytësore të koronavirusit nëse ato ishin pozitive dy ose 14 ditë pas rastit fillestar të familjes. Shumica e njerëzve në studim ishin nën moshën 60 vjeç.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment