Bota

Studimi mbi pandeminë: Të shëruarit mund të riinfektohen dhe mund të përhapin virusin COVID-19

Ekzistojnë katër lloje të koronavirusëve endemikë (229E, NL63, OC43 dhe HKU1) që qarkullojnë aktualsiht, duke shkaktuar pjesën më të madhe të infeksioneve të traktit respirator.
Featured image of article: Studimi mbi pandeminë: Të shëruarit mund të riinfektohen dhe mund të përhapin virusin COVID-19 Foto Ilustruese

BRITANI– Me shumicën e koronavirusve, shërimi i jep një shkallë të imunitetit ri-infektimit. Por një numër i vogël i pacientëve kanë kapur COVID-19 për herë të dytë. 

“Gjërat e tjera që janë të barabarta, mund të presim të shohim – edhe pa këtë variant të ri përsëritni infeksionet deri tani gjithsesi”, – thotë Paul Hunter, profesor në mjekësi në Universitetin e Anglia Lindore.

Ekzistojnë katër lloje të koronavirusëve endemikë (229E, NL63, OC43 dhe HKU1) që qarkullojnë aktualsiht, duke shkaktuar pjesën më të madhe të infeksioneve të traktit respirator. Infeksioni me ndonjë prej tyre mund të çojë në imunitet me gjatësi të ndryshme, zakonisht zgjat për të paktën një ose dy vjet, sipas Joël Mossong, kreu i epidemiologjisë dhe gjenomikës mikrobike në Autoritetin Kombëtar të Shëndetësisë të Luksemburgut.

Por SARS-CoV-2 është një lloj krejtësisht i ri i koronavirusit dhe çështja e imunitetit është një nga të panjohurat më të mëdha. Nëse infeksioni i jep imunitet ri-infektimit është e pasigurt, shkruan akademikët e Universitetit Newcastle në një letër të botuar në Journal of Infection në Dhjetor 2020, raporton BMJ.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një studim i hershëm nga Shëndeti Publik Angli, tregoi që antitrupat ofrojnë mbrojtje 83% kundër ri-infeksioneve me covid-19 për një periudhë pesë mujore. Nga 6614 pjesëmarrës, 44 kishin ri-infeksione të mundshme ose të mundshme.  Deri më sot, shumica e ri-infektimeve të SARS-CoV-2 që janë raportuar kanë qenë më të lehta sesa takimet e para me virusin, megjithëse disa kanë qenë më të dëmshme, dhe dy njerëz kanë vdekur si rezultat i kësaj.

Varianti brazilian u shfaq fillimisht në Manaus, kryeqytetin e shtetit federal të Amazonës, ku vitin e kaluar tre të katërtat e popullsisë u infektuan me variantin e ri të koronavirusit. Me sa duket përgjigja që krijon sistemi imunitar i trupit tek të shëruarit nga infeksioni SARS-CoV-2 nuk mjafton edhe pas marrjes së vaksinës, sepse varianti i ri P.1 e anashkalon sistemin imunitar. Me fjalë të tjera, siper studiuesve, edhe të shëruarit nga infeksioni edhe të vaksinuarit mund ta ngjisin sëmundjen.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment