Bota

Studimi i ri: Testet mund të tregojnë pjesë të vdekura të virusit, shifrat aktuale të infektimeve mund të jenë të pasakta

Testi kryesor i përdorur për të diagnostikuar koronavirusin është aq i ndjeshëm sa mund të jetë marrja e fragmenteve të virusit të vdekur nga infeksionet e vjetra, kanë bërë me dije shkencëtarët.
Featured image of article: Studimi i ri: Testet mund të tregojnë pjesë të vdekura të virusit, shifrat aktuale të infektimeve mund të jenë të pasakta Foto ilustruese

BRITANI E MADHE–   Shumica e njerëzve janë infektivë vetëm për rreth një javë, por mund të rezultojnë  të infektuar disa javë  më vonë. Studiuesit thonë se kjo mund të çojë në një vlerësim të tepërt të shkallës aktuale të pandemisë. Por disa ekspertë thonë se është e pasigurt se si mund të prodhohet një test i besueshëm që nuk rrezikon raste të humbura.

Prof Carl Heneghan, një nga autorët e studimit, tha se në vend që të jepni një rezultat “po / jo” bazuar në faktin nëse zbulohet ndonjë virus, testet duhet të kenë një pikë të prerë në mënyrë që sasi shumë të vogla të virusit të mos shkaktojnë një rezultat pozitiv.

Ai beson se zbulimi i gjurmëve të virusit të vjetër mund të shpjegojë pjesërisht pse numri i rasteve po rritet ndërsa pranimet në spital mbeten të qëndrueshme.  Universiteti i Qendrës së Oksfordit për Mjekësi shqyrtoi provat nga 25 studime ku mostrat e virusit nga testet pozitive u ruajtën për të parë nësëe do të rriteshin.

Kjo metodë e “kultivimit viral” mund të tregojë nëse testi pozitiv ka marrë një virus aktiv i cili mund të riprodhohet dhe përhapet, ose thjesht fragmente të vdekura të virusit që nuk do të rriten në laborator ose tek një person. Ky është një problem për të cilin kemi folur që në fillim të pandemisë, ku  të dhënat për Covid-19 nuk janë aspak të përsosura.

Por çfarë ndryshimi ka? Kur virusi u shfaq për herë të parë ndoshta shumë pak, por sa më shumë që zgjat pandemia aq më i madh është efekti. Informacionet e shumta rreth testimit dhe numrit R krijon konfuzion.

Por sidoqoftë mbtet ende fakti se ka nivele shumë të ulëta të infeksionit në Britaninë e Madhe, krahasuar me numrin e të infektuarëve në vende të tjera evropiane. Atje ku ka shpërthime lokale, sistemi në përgjithësi duket se po arrin sukses në frenimin e tyre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pyetja e madhe është se çfarë ndodh pas hapjes së shkollave dhe ardhjen e dimrit. Ekziston një ndjenjë në rritje brenda komunitetit të shëndetit publik se Britania e Madhe është në një

Si diagnostikohet Covid?

Testi PCR,  metoda standarde për diagnostifikimin e  Covid-19 realizohet duke përdorur kimikate për të amplifikuar materialin gjenetik të virusit në mënyrë që të mund të studiohet.

Mostra juaj e testit duhet të kalojë nëpër një numër “ciklesh” në laborator para se të rikuperohet mjaftueshëm virusi. Vetëm pak prej tyre mund të tregojnë se virusi ekziston,  qoftë fragmente të vogla apo virus i plotë. Testet që duhet të kalojnë nëpër më shumë cikle ka më pak të ngjarë të riprodhohen kur kultivohen në laborator,(siç dyshohet të jetë krijuar Covid-19 në Kinë).

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment