Kuriozitete

Historia në rrezik! Studimi i ri tregon ç’po ndodh me botën: Njerëzit po ‘shfarosin’ 50 miliardë vite evolucion

Sipas shkencëtarëve, kafshët po zhduken në heshtje. Ndërkohë edhe rajonet që zotërojnë sasitë më të mëdha të biodiversitetit unik si psh: Karaibe, rajonet e Indisë dhe pjesa më e madhe e Azisë Juglindore, po përballet me 'dorën' e njeriut. 
Featured image of article: Historia në rrezik! Studimi i ri tregon ç’po ndodh me botën: Njerëzit po ‘shfarosin’ 50 miliardë vite evolucion Zogu Shoebill

Shkencëtarët kanë ngritur alarmin se pas më shumë se 50 miliardë viteve histori evolucioni mund të humbasin pasi njerëzit po ‘shfarosin’ jetën e egër.

Sipas shkencëtarëve, kafshët po zhduken në heshtje. Ndërkohë edhe rajonet që zotërojnë sasitë më të mëdha të biodiversitetit unik si psh: Karaibe, rajonet e Indisë dhe pjesa më e madhe e Azisë Juglindore, po përballet me ‘dorën’ e njeriut.

Studiuesit llogaritën sasinë e historisë së evolucionit të specieve që janë në zhdukje duke marrë nën shqyrtim plot 25,000 gjallesa.

Lemuri

Me zhdukjen e speciave të rrezikuara, do të fshihen 50 miliardë vjet histori, që kërcënohen nga zhvillimi urban, shpyllëzimi dhe ndërtimi i rrugëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kafshët në rrezik kanë prejardhje antike dhe kanë ndryshuar pak me kalimin e kohës, në të cilat përfshihen zvarranikë, hardhuca pa këmbë deri te gjarpërinjtë e vegjël të verbër.

Bretkosë

Burimi: BBC

(A.K.Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment