Bota

Studimi i ri: Një efekt tjetër anësor i COVID-19 është humbja e dëgjimit

Koronavirusi ka vrarë më shumë se 600 mijë njerëz, por ndërkohë edhe ata persona që janë shëruar pas infektimit kanë raportuar se kanë hasur probleme të tjera të shkaktuara nga Covid-19. Së fundmi në një studim është mësuar se COVID-19 shkakton edhe humbjen e dëgjimit.
Featured image of article: Studimi i ri: Një efekt tjetër anësor i COVID-19 është humbja e dëgjimit Foto ilustruese

TIRANË– Ekspertët e Shëndetësisë kanë bërë me dije prej përhapjes së virusit se të gjithë personat e prekur nga Covid-19 pas shërimit do të kenë shumë shqetësime të tjera.

Sipas një  studimi të fundit është raportuar se disa njerëz pavarësisht se u shëruan nga Covid-19 kanë pasur probleme me dëgjimin. Audiologët në Universitetin e Mançesterit anketuan 121 të rritur gjatë  tetë javëve pasi dolën nga spitali.

Pasi janë pyetur për ndryshimet në seancat e tyre, 16 njerëz prej tyre treguan se ata kishin probleme me dëgjimin. Tetë nga ata raportuan se nuk dëgjonin mirë dhe 8 të tjerë kishin tringëllima në vesh, dëgjimi i zhurmës që nuk shkaktohet nga një burim i jashtëm.

Më tej thuhet se virusi mund të “udhëtojë” në tru përmes qelizave të gjakut. Truri ynë ka shumë receptorë ACE2, proteina e sipërfaqes qelizore që SARS-CoV-2 përdor për të hyrë në qelizat e shëndetshme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Lobi i përkohshëm i  trurit, i cili kontrollon dëgjimin, gjithashtu ka mjaft receptorë ACE2. Kur virusi prek këtë zonë, ai lëshon citokina, të cilat, nga ana tjetër, dëmtojnë qendrat e dëgjimit në tru. Kevin Munro, profesor i audiologjisë dhe udhëheqësi i departamentit të dëgjimit të shëndetit në Qendrën e Kërkimeve Biomjekësore të Mançesterit, tha se “shkencëtarët tashmë e dinin se viruset e tjera si fruthi, shytat dhe meningjiti mund të shkaktojnë humbje të dëgjimit”.

Burimi: usnews

A.C/Dosja.al

Shto Koment