Argetim

Studimi i fundit/ Zgjidhni bashkëshortët e duhur dhe suksesi është i garantuar

Sekreti i suksesit tënd lidhet me atë me të cilin zgjedh të martohesh!
Featured image of article: Studimi i fundit/ Zgjidhni bashkëshortët e duhur dhe suksesi është i garantuar Foto ilustruese.

Nëse e kupton apo jo, suksesi dhe perspektiva juaj në jetë mund të varet edhe nga njerëzit me të cilët rrethoheni. Por shkenca merr një hap më tej. Sipas studiuesve, suksesi juaj gjithashtu mund të varet nga personi me të cilin martoheni.

Një studim i botuar kohët e fundit në universitetin “Carnegie Mellon” tregon se bashkëshortët mund të ndikojnë shumë në vendimet që merrni, duke kontribuar përfundimisht në suksesin ose dështimin tuaj.

Sipas këtij studimi, njerëzit me bashkëshortët mbështetës “kanë më shumë gjasa të japin vetes mundësi për të patur sukses”. Njerëzit me partnerë mbështetës kanë tendencë për të marrë detyra më sfiduese.

Ata erdhën në këtë përfundim pas studimit të 163 çifteve të martuara. Secilit partner iu dha një zgjedhje, për të zgjidhur një mister të thjeshtë ose për të konkurruar për një çmim. Studiuesit pastaj morën parasysh ndërveprimet e secilit çift me njëri-tjetrin.

Ata zbuluan se ata me partnerë më inkurajuese dhe mbështetës ishin më të afërt për të konkurruar për çmimin. Ata partnerët e të cilëve ishin dekurajues vendosën për misterin më të thjeshtë.

Por ata nuk u ndalën atje. Kur studiuesit i ndoqën të njëjtat çifte 6 muaj më vonë, ata zbuluan se ata që morën misterin më sfiduese kishin marrëdhënie më të mira, arritje, mirëqenie mendore dhe ishin përgjithësisht më të lumtur si çift sesa ata që zgjidhnin misterin më të lehtë .

Ndoshta prova më e mirë për këtë janë çiftet më të famshme të pushtetit të botës sonë sot. Barack dhe Michelle Obama, Mark Zuckerberg dhe Pricilla Chan, Jay-Z dhe Beyonce, vetëm disa nga çiftet më ikonike që janë përkrah njëri-tjetrit dhe të suksesshëm.

Çiftet e famshme, Barack Obama dhe Mishel Obama. Nga ana tjetër, Mark Zuckerberg me parnteren e tij.

Të gjithë këto çifte të famshmë e kanë pranuar publikisht se partnerët respektiv kanë qenë një mbështetje e madhe në karrierë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Natyrisht unë nuk mund të bëja asgjë që kam bërë pa Michelle. Ju po pyesni më parë se çfarë më mbani të shëndetshëm, çfarë më mbani të balancuar, çfarë më lejon të merrem me presionin. Është kjo zonja e re këtu …”, – është shprehur Barack Obama.

Ne të gjithë kemi përkufizime shumë të ndryshme të suksesit. Dhe ndoshta disa prej jush nuk duan të martohen.

Por, nuk mund ta mohoni ndjenjën e mrekullueshme që një partner mbështetës sjell në jetën tuaj. Vetëm të kesh dikë që beson në ty dhe të jep besimin për të marrë rreziqe më të mëdha është me të vërtetë i paçmuar.

Kjo jo vetëm që e bën më të suksesshëm, por ju bën më të lumtur dhe më mirënjohës për arritjet tuaja. Siç thonë ata, suksesi ndjehet më pak në qoftë se ju nuk keni ndonjë që ta ndani me të. Nuk është diçka që ju duhet absolutisht, por mund të jetë një shpërblim i madh. Ndoshta kjo është diçka që gjithmonë duhet të kërkoni për një partner të ardhshëm.

Burimi: Ideapod

(R.L/Dosja.al)

                                                                                         

                                                                              

Shto Koment