Bota

Studimi gjerman: Me vetëm një javë trajnim, qentë identifikojnë njerëzit e infektuar me Covid-19

Tetë qenë të ushtrisë gjermane u trajnuan për vetëm 1 javë dhe ishin të aftë për të identifikuar virusin me një normë të saktësisë prej 94%, sipas një projekti pilot të drejtuar nga Universiteti Veterniar në Hannover.
Featured image of article: Studimi gjerman: Me vetëm një javë trajnim, qentë identifikojnë njerëzit e infektuar me Covid-19 Qente e trajnimit

GJERMANI- Një studim i një universiteti veterinar në Gjermani thotë se qentë me pak ditë të trajnimit, kanë aftësi për të identifikuar njerëzit e infektuar me koronavirus.

Tetë qenë të ushtrisë gjermane u trajnuan për vetëm 1 javë dhe ishin të aftë për të identifikuar virusin me një normë të saktësisë prej 94%, sipas një projekti pilot të drejtuar nga Universiteti Veterniar në Hannover. Studiuesit i sfiduan qentë të nuhasin Covid-19 në pështymën e më shumë se 1.000 personave të shëndetshëm dhe të infektuar.

“Ne mendojmë që kjo funksionon për shkak se proceset metabolike në trupin e një pacientëi të sëmurë janë tërësisht të ndryshuara. Ne mendojmë se qentë kanë aftësi për të identifikuar erën specifike”, – tha Maren von Koeckritz-Blickëede, profesore e universitetit.

Qentë, që kanë nuhatje 1000 herë më të ndjeshme se njerëzit, mund të përdoren për të identifikuar infeksionet në vende si aeroporte, kufijtë tokësorë apo evente sportive.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Studimi u zhvillua në bashkëpunim me forcat e armatosura gjermane, Shkollën e Mjekësisë në Hannover dhe  Qendrën Mjekësore Universitare në Hamburg.   Hulumtuesit thanë se hap ii radhës do të jetë trajnimi i qenve që të bëjnë dallimin mes provave me Covid-19 dhe ato me sëmundje të tjera si gripi i zakonshëm.

Burimi;bloomberg

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment