Kuriozitete

Studimi befasues/ Konsumimi i 25 filxhanëve me kafe në ditë, të sigurtë për shëndetin e zemrës

Disa studime të mëparshme kanë sugjeruar se kafeja ngurtëson arteriet, duke vënë presion mbi zemrën dhe duke rritur gjasat e një sulmi në zemër apo goditje në tru, me pijet që paralajmërojnë të ulin konsumin e tyre.
Featured image of article: Studimi befasues/ Konsumimi i 25 filxhanëve me kafe në ditë, të sigurtë për shëndetin e zemrës Foto ilustruese

SHBA- Sipas një studimi, frekuentuesit e rregullt të kafeve, të cilëtmund të konsumojnë deri në 25 filxhanë kafe në ditë,  mund të sigurohen që konusmimi në masë i kafes nuk ndikon negativisht për zemrën, thonë shkencëtarët.

Disa studime të mëparshme kanë sugjeruar se kafeja ngurtëson arteriet, duke vënë presion mbi zemrën dhe duke rritur gjasat e një sulmi në zemër apo goditje në tru, me pijet që paralajmërojnë të ulin konsumin e tyre.

Por një studim i ri i zbuloi se më shumë se 8,000 njerëz në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar që pinin 5 deri në 25 filxhanë kafe nuk ishte më keq për arteriet sesa të pinin më pak se një filxhan në ditë.

Hulumtimi, i financuar pjesërisht nga Fondacioni Britanik i Zemrës (BHF), po prezantohet në konferencën e Shoqërisë Britanike Kardiovaskulare në Mançester.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Grupi i parë ishte nga ata që pinë më pak se një filxhan kafe në ditë, e dyta ishte nga ata që pijnë në mes të një dhe tre filxhanë në ditë, dhe grupi i treti ishin ata që pijnë më shumë se tre filxhanë akfe në ditë.

Disa njerëz në grupin e fundit pijnë deri në 25 gota në ditë, edhe pse numri mesatar për njerëzit në këtë grup ishte pesë filxhanë në ditë.

Marrë dhe përshtatur nga: The Guardian

(a.m/dosja.al)

Shto Koment