Bota

STUDIMI I FRIKSHËM/ Zbulohet se gazi i metanit po shpërndahet në Arktik, shkencëtarët vënë ‘këmbanë alarmi’ për ndryshimin e klimës (EFEKTET E NGROHJES GLOBALE)

Nivele të larta të gazit të fuqishëm serë janë zbuluar në një thellësi prej 350 metrash në detin Laptev afër Rusisë, duke ngritur shqetësime midis studiuesve se mund të ketë shkaktuar nga ndryshimet klimatike.
Featured image of article: STUDIMI I FRIKSHËM/ Zbulohet se gazi i metanit po shpërndahet në Arktik, shkencëtarët vënë ‘këmbanë alarmi’ për ndryshimin e klimës (EFEKTET E NGROHJES GLOBALE) Foto ilustruese

ARKTIK- Shkencëtarët kanë gjetur prova se depozitat e metanit të ngrirë në oqeanin Arktik të njohur si “gjigandët e gjumit të ciklit të karbonit“, kanë filluar të çlirohen në një zonë të madhe të shpatit kontinental në brigjet e Siberisë Lindore.

Sipas The Guardian, nivele të larta të gazit të fuqishëm serë janë zbuluar në një thellësi prej 350 metrash në detin Laptev afër Rusisë, duke ngritur shqetësime midis studiuesve se mund të ketë shkaktuar nga ndryshimet klimatike.

Sedimentet e pjerrësisë në Arktik përmbajnë një sasi të madhe të metanit të ngrirë dhe gazrave të tjerë të njohur si hidrate. Metani ka një efekt ngrohës 80 herë më të fortë se dioksidi i karbonit. Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara më parë ka renditur destabilizimin e hidratit Arktik si një nga katër skenarët më seriozë për ndryshimin e papritur të klimës.

Ekipi ndërkombëtar në bordin e anijes kërkimore Ruse R / V Akademik Keldysh ka thënë se shumica e flluskave aktualisht po shpërndaheshin në ujë, por nivelet e metanit në sipërfaqe ishin katër deri në tetë herë më shumë sesa pritej normalisht dhe po lëshohej në atmosferë.

“Në këtë moment, nuk ka gjasa të ketë ndonjë ndikim të madh në ngrohjen globale, por çështja është që ky proces tani është shkaktuar. Ky sistem i hidratit të metanit në shpatin lindor të Siberisë është trazuar dhe procesi do të vazhdojë, “- ka thënë shkencëtari suedez Janrjan Gustafsson i Universitetit të Stokholmit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shkencëtarët, të cilët janë pjesë e një ekspedite shumëvjeçare ndërkombëtare të studimit të rafteve kanë theksuar se gjetjet e tyre ishin paraprake. Shkalla e lëshimeve të metanit nuk do të konfirmohet derisa ato të kthehen dhe të analizojnë të gjitha të dhënat që kanë mundur të marrin nga terreni.

Por zbulimi i metanit të ngrirë të shpatit potencialisht të destabilizuar ngre shqetësime se është arritur një pikë e re kthese që mund të rrisë shpejtësinë e ngrohjes globale.

Temperaturat në Siberi kanë qenë 5C më të larta se mesatarja nga janari në qershor të këtij viti, një anomali që u bë të paktën 600 herë më e mundshme nga emetimet e dioksidit të karbonit dhe metanit të shkaktuara nga njerëzit. Akulli i detit dimrin e kaluar u shkri më herët, ndërsa ngrirja e këtij dimri ende nuk ka filluar, duke shënuar kështu një ndryshim për herë të parë.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment