KRYESORET
Sport

Start i paparë dhe ritme për ‘scudetton’: ja të gjitha rekordet e Stefano Piolit…

28 Tetor 2021, 10:21 Nga DOSJA
Start i paparë dhe ritme për ‘scudetton’: ja të

ITALI – Hap pas hapi, siç i pëlqen të mendojë, Stefano Pioli ka rreshtuar fitore dhe rekorde. Të parat e lejojnë t’i shikojë të gjithë nga lart dhe të synojë me bindje kampionatin. Të dhënat, nga ana tjetër, nuk japin automatikisht garanci për titullin, por shpesh ndihmojnë për të kuptuar nëse ritmi është i duhur. Dhe në rastin e trajnerit të Milanit nuk ka dyshim: ritmi është ai i lojtarëve të mëdhenj.

Starti dhe fitoret? Le ta fillojmë me këtë kampionat: pas dhjetë javësh, Ibra dhe skuadra i kanë fituar të gjitha ndeshjet, përveç njërës, asaj të mbyllur 1-1 ndaj Juventust në ditën e katërt. Në 121 vite histori, Milani kishte arritur të shpërthente me të njëjtën eksplozivitet, me përjashtim të një rasti tjetër, në sezonin 1954-55, kur dhe në fund qepi “scudetton” në gjoks.

Në vështrimin e Stefano Piolit tani janë Sarri, Garcia dhe ish-trajneri i Milanit, Allegri: të tre këta kanë arritur të shënojnë 10 fitore dhe një barazim në 11 javët e para të Serie A, përkatësisht me Napolin, Romën dhe Juven. Por fillimi i zjarrtë i këtij kampionati të tretë në pankinën e kuqezinjve, lidhet edhe me një tjetër rekord, këtë herë shumë personal. Për momentin, seria prej 6 suksesesh radhazi, është më e gjata që nga udhëheqja e “Djallit”.

Nëse do të mundë edhe Romën të dielën në “Olimpico”, Pioli do të arrinte edhe Bela Guttmann, me të cilin ndan super-startin pas 10 javësh. Hungarezi në sezonin ’54-55, frenoi pasi fitoi shtatë ndeshjet e para. Pak më tutje, janë 10 fitoret radhazi të Milanit të Lajos Czeizler, në vitet 1950-51, më mirë se ai “Djalli” asnjë tjetër: edhe atëherë përfundoi me “scudetton”.

Në axhendën kuqezi, para janë Roma, të dielën në “Olimpico” dhe më pas Interi, më 7 nëntor. Në këtë mes, apeli ndaj Portos në Champions League: Pioli do të duhet të menaxhojë lojtarët dhe energji, për të tentuar të rihapë diskutimin në kupë, por pa humbur ritmin në Seria A.

Mos u habisni nëse Pioli, pas 79 ndeshjesh në krye të “Djallit” në Serinë A, është tashmë trajneri i dytë kuqezi me pikë mesatare në historinë e klubit në ligë: me 2.07 pikë për ndeshje, ai ka lënë pas vetes njerëz si Ancelotti, Guttmann dhe Allegri, duke u paraprirë vetëm nga Czeizler, me mesataren 2.13. Ndryshe nga të tjerët, të dhënat e Piolit padyshim “po përditësohen”, sepse çdo rezultat i ardhshëm mund të ndikojë në mesataren.

E sigurt është se ai nuk do të humbasë kohën për të mbledhur mini-rekord të rinj: siç i premtoi në Milanello, kur drejtori Maldini e nderoi për 100 stolat me Milanin. Ai së shpejti do të jetë në gjendje të ulet në “Top 10”-shen e trajnerëve më të pranishëm të të gjitha kohërave në pankinën kuqezi: 125 stolat e Zaccheroni, aktualisht i dhjeti, janë afër…

B.T (Dosja.al)

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve