Politike

“S’e shpërndan dot parlamentin”, Spiropali: Na falni që zgjodhëm Ilir Metën si President

Spiropali është shprehur se është e paprecedentë gjuha që përdor Meta si president por shprehet se ai nuk mund të shpërndajë parlamentin pasi nuk e ka tagër.
Featured image of article: “S’e shpërndan dot parlamentin”, Spiropali: Na falni që zgjodhëm Ilir Metën si President Elisa Spiropali dhe Ilir Meta

TIRANË- Ministrja e Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka kërkuar falje në emër të mazhorancës që e zgjodhi Ilir Metën në 2017 President. E ftuar sot në emisionin “Real Story”, Spiropali është shprehur se është e paprecedentë gjuha që përdor Meta si president por shprehet se ai nuk mund të shpërndajë parlamentin pasi nuk e ka tagër.

Kërcënoi Presidenti në deklaratën e tij publike se do shpërndante parlamentin, kjo është e paprecedentë. Meta nuk e ka tagër, nuk ja jep këtë të drejtë Kushtetuta. Kemi kemi bërë keq ne  që e zgjodhëm si President. Na falni që zgjodhëm Metën presidenti”, u shpreh ministrja.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Debati për shpërndarjen e Parlamentit ka disa kohë që ka nisur që pas djegies së mandateve nga opozita. Presidenti gjithmonë i është shmangur pyetjes në se do e shpërndajë apo jo Parlamentin, duket thënë se një gjë të tillë e vendos populli. Por dje dhe sot me deklaratat e tij po lë të kuptohet se ka në plan dekretin për shpërdarjen e institucionit ligjbërës.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment