AktualitetRajoni

Specialja publikon dosjen e plotë për Thaçin, Veselin, Selimin dhe Krasniqin

Në faqen zyrtare të gjykatës, gjendet versioni i redaktuar i akuzave kundër Hashim Thaçi, kadri Veseli, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.
Featured image of article: Specialja publikon dosjen e plotë për Thaçin, Veselin, Selimin dhe Krasniqin Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi

TIRANË– Dhomat e Specializuara të Kosovës në Gjykatën e Hagës kanë publikuar dosjen e plotë kundër ish-ushtarëve të Ushtirsë Çlirimtare të Kosovës, të cilët ndodhen të arrestuar.

Në faqen zyrtare të gjykatës, gjendet versioni i redaktuar i akuzave kundër Hashim Thaçi, kadri Veseli, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

Sipas prokurorisë, ish-krerët e UÇK-së akuzohen për vrasje, tortura e krime në fshtatra të ndryshme si, Likoc, Jabllanicë, Llapushnik, Malishevë, Bajgorë, Volljakë, Drenoc. Po ashtu dhe për burgosje të padrejtë dhe krime lufte.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në dosjen e plotë jepen vende e data nga prilli deri në korrik të vitit 1998, e akuzohen ish-krerët e UÇK-se në këtë kohë kanë kryer të gjitha krimet.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment