Bota

Spanja shënon rritje të rasteve me koronavirus, masat nuk ndryshojnë me përjashtim të javës së Pashkëve

Shkalla, e cila është matur gjatë 14 ditëve të mëparshme, u rrit në 149 raste për 100,000 njerëz nga 138 raste të Premten, treguan të dhënat.
Featured image of article: Spanja shënon rritje të rasteve me koronavirus, masat nuk ndryshojnë me përjashtim të javës së Pashkëve Foto Ilustruese

SPANJË– Shkalla e infektimeve me koronavirus në Spanjë u rrit me më shumë se 10 që nga e Premtja, me 15,500 raste të shtuara në numërim, treguan të hënën të dhënat e ministrisë së shëndetësisë, pasi një ngritje graduale e ngjitjes nga nivelet e ulëta të mesit të marsit.

Shkalla, e cila është matur gjatë 14 ditëve të mëparshme, u rrit në 149 raste për 100,000 njerëz nga 138 raste të Premten, treguan të dhënat.

Sipas Guardian, ai kishte qenë më i lartë që nga rënia nën 130 raste për 100,000 njerëz në mes të marsit dhe mbetet shumë e lartë nën kulmin e gati 900 rasteve të regjistruara në fund të janarit. Numrat e infektimeve të së hënës e çuan totalin që nga fillimi i pandemisë në 3.27 milion raste. Numri i të vdekurve u rrit me 189 që nga e Premtja në 75,199.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Megjithëse baret dhe restorantet mbeten të hapura në pjesën më të madhe të vendit, Spanja ka ndaluar udhëtimin midis rajoneve të ndryshme dhe ngjarje të kufizuara shoqërore për katër persona gjatë Javës së Shenjtë për të parandaluar festimet e Pashkëve që shkaktojnë një ringjallje të re të sëmundjes.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment