Bota

 Spanja nderon sot 28.400 viktimat e virusit në memorialin shtetëror

Memoriali u zhvillua gati tre javë pasi Spanja mbaroi gjendjen e jashtëzakonshme që zgjati për një muaj, por që prej asaj kohe ka pasur një numër në rritje të infeksioneve të reja. Ndërsa ekspertët e shëndetësisë kanë monitoruar më shumë se 120 shpërthime aktive.
Featured image of article:  Spanja nderon sot 28.400 viktimat e virusit në memorialin shtetëror Pamje nga sheshi jashtë pallatit mbretëror në Madrid.

SPANJË– Spanja është një ndër vendet më të goditura nga pandemia, ku gjatë muajve prill dhe maj ka regjistruar shifra të larta të personave të infektuar me virus, por edhe një nivel të lartë të të vdekurëve.

Ditën e sotme mediat e huaja kanë shkruar se Spanja ka nderuar 28.400 viktimat e virusit në memorialin shtetëror.

Memoriali u zhvillua gati tre javë pasi Spanja mbaroi gjendjen e jashtëzakonshme që zgjati për një muaj, por që prej asaj kohe ka pasur një numër në rritje të infeksioneve të reja. Ndërsa ekspertët e shëndetësisë kanë monitoruar më shumë se 120 shpërthime aktive.

Deri më tani, virusi ka vrarë zyrtarisht 28.413 njerëz në Spanjë, duke e bërë atë vendin e shtatë më të goditur në botë nga pandemia.

“Sot ne simbolikisht po i themi lamtumirë nënave, baballarëve, fëmijëve, motrave, miqve: ne i marrim duart e tyre, i përkëdhelim, puthemi në ballë dhe mbajmë mend shikimin e tyre në zemrat tona.”- ka thënë  Hernando Calleja gjatë ceremonisë, i cili humbi vëllanë e tij në prill.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryesuar nga Mbreti i Spanjës, Felipe VI, memoriali u zhvillua në një shesh jashtë pallatit mbretëror në Madrid, në prani të familjeve të viktimave ndërsa ishin prezentë edhe zyrtarë të lartë të BE-së dhe OBSH-së,.

“Ky akt nuk mund të shërojë dhimbjen e kaq shumë familje për të mos qenë në krah të dashurve të tyre në orët e tyre të fundit … por ajo që mund të bëjë është të paguajnë për jetën e tyre, kontributin e tyre për shoqërinë tonë, për kujtime.”- tha mbreti.

Në mesin e të pranishmëve ishte edhe drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili tha se ai ishte i nderuar të ishte aty.

Burimi: TheGuardian 

 A.C/Dosja.al

Shto Koment