Aktualitet

“SPAK-u është përdorur”/ Flamur Vezaj: Ylli Ndroqi të përgjigjet për akuzat, por jo në këtë mënyrë, Policia terrorizoi kolegët e Ora News

Vezaj thekson se në këtë operacion SPAK është përdorur. Ai thekson se Ylli Ndroqi duhet të përgjigjet për të gjitha akuzat, por jo në këtë mënyrë.
Featured image of article: “SPAK-u është përdorur”/ Flamur Vezaj: Ylli Ndroqi të përgjigjet për akuzat, por jo në këtë mënyrë, Policia terrorizoi kolegët e Ora News Flamur Vezaj, gazetar

TIRANË- Gazetari Flamur Vezaj ka ngritur një sërë pyetjesh, sa i përket vendimit të SPAK-ut për sekuestrimin e pasurive të Ylli Ndroqit.  Vezaj thekson se SPAK bëri hetimet rekord, në një afat kohor prej 7 ditësh dhe kjo tregon se ky operacion ka qenë i planifikuar për të bërë edhe spektakël. Ai nëvizon më tej, se Ndroqi duhet të përgjigjet për të kaluarën e tij, por këtë herë SPAK është përdorur.

Postimi i plotë:

SPAKU-u, Ndroqi dhe media! SPAK-u ne nje kohe rekord, brenda 7 diteve zbardhi historikun e te kaluares kriminale te Xhemail Pasmaçiut alias Ylli Ndroqi dhe kerkoje sekuestrimin e pasurise se tij!  Nga eksperienca ime nuk ka ndodh brenda nje afati kaq rekord te behet e gjithe kjo pune hetimore!!! Por kjo ndodh dhe ka ndodh vetem ne rastet kur POLICIA ia ka kopsitur dosjen (me porosi apo jo) dhe ja ka derguar te gatshme prokurorise per te proceduar! Si rasti Bechetit etj!
#SPAK-ist, nuk rregullohet imazhi pas urdherave ndaj dy te vdekurve me sekuestrimin e nje media dhe bizneset e pronarit qe dihet per te kaluaren e tij kriminale dhe qe ishte ne qarkullim prej shume viteve!
#Te gjithe e dinim qe Ndroqi ka qene i denuar per trafik droge dhe eshte lene te ngre gjithe keto investime e deri te MEDIA duke e mbrojtur e financuar edhe nga politika me raste!
#Pse tani, kur ligji “Antimafia” eshte ne fuqi prej 2010 dhe Ndroqi aty ka qene duke ushtruar aktivitetin e tij!
#Pse ky nxitim, kur dihet qe Ndroqi nuk po shiste asnje kompani apo tjetersonte??
#Pse Ndroqit, e jo tjereve, kur dihet tashme qe shume ish-kryetar Bashkie e deputet te PS-se jane denuar jashte per trafik droge dhe asnje veprim per ata nga SPAK-u!
#Ndroqi si cdo shtetas duhet te pergjigjet per akuzat e ta justifikoje pasurine por jo ne kete menyre se i vjen era i gjithe “operacionit”!
#E hiq me pak te dergosh forcat e FNSH-se per spektakel ne nje media ku me dy oficer te SPAK-ut mund ta njoftoje pronarin per procedurat e sekuestrimit (se nuk ka as konfiskim)!
#Keq me vjen per koleget e stafin e medias qe jane terrorizuar me gjithe ate armate policesh, e qe duhet te stresohen e sikletosen per vendin e punes! Se Ndroqi nje dite do te pergjigjeje per akuzat dhe te kaluaren e tij kriminale por ne kete menyre SPAK-u nuk me bind qe nuk eshte perdorur!
#PorKjoEshteShqiperia#

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ky reagim i gazetarit vjen pasi dje,  Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion, sekuestroi pasuritë e botuesit dhe pronarit të Ora Neës, Ylli Ndroqi. SPAK thotë se familja Ndroqi ka një nivel të pajustifikuar ekonomik dhe se këto pasuri janë përfituar nga veprimtaria që sipas SPAK, Ndroqi ka patur në vendin tonë, Turqi dhe Itali. Për këtë vendim të SPAK, avokati i Ylli Ndroqit u shpreh se ky është një sulm politik, që ka lidhje me gjyqin ndaj Erion Veliajt.

J.V/Dosja.al

Shto Koment