Rajoni

Sot një vit pas Demarkacionit, Kosova pa viza, asnjë hap për rishikime të vijës kufitare

Një vit më parë, Kuvendi i Kosovës miratoi Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi. Prej asaj kohe nuk është rishikuar vija kufitare, siç pretendonte pala kosovare, e as vendi nuk e ka fituar liberalizimin e vizave nga Bashkimi Europian.
Featured image of article: Sot një vit pas Demarkacionit, Kosova pa viza, asnjë hap për rishikime të vijës kufitare Kuvendi i Kosovës.

Kosovë-  Më 21 mars 2018 deputetët në Kuvendin e Kosovës arritën të miratonin marrëveshjen e nënshkruar në 2015-n, e cila nga opozita e atëhershme qe kundërshtuar fuqishëm. Një vit nga Marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi që u ratifikua në Kuvendin e Kosovës.

Kryeministri, Ramush Haradinaj në atë periudhë ishte në opozitë, por me ardhjen në pushtet vendosi të votonte pro kësaj marrëveshje.

Haradinaj nënshkroi një marrëveshje tjetër mes Kosovës e Malit të Zi, në të cilën thuhej se palët pajtohen që një trup punues t’i identifikojë dhe t’i adresojë mosmarrëveshjet në bisedimet e kufirit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot një vit pas Demarkacionit ende nuk kanë marrë asnjë hap konkret drejt rishikimit të vijës kufitare apo e drejta e liberalizimit të vizave nga BE.

L.K/Dosja.al

Shto Koment