Rajoni

Sonte hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid në Kosovë, 18 qytete ne zonën e kuqe

Siç bëhet e ditur, aktualisht në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë apo komunat me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.
Featured image of article: Sonte hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid në Kosovë, 18 qytete ne zonën e kuqe Foto Ilustruese

KOSOVË- Ministria e Shëndetësisë në Kosovë njofton se nga sonte (20 nëntor 2020), do të hujnë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës. Sipas mediave kosovare masat e ashpra do të vendosen në bazë të numrit të të infektuarve. Siç bëhet e ditur, aktualisht në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë apo komunat me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zonë janë 18 komuna:

Prishtina, Fushë-Kosova, Gjilani, Obiliqi, Gjakova, Shtimja, Podujeva, Peja, Ferizaj, Mitrovica e Jugut, Vushtrria, Lipjani, Vitia, Zveçani, Leposaviqi, Zubin Potoku, Mitrovica e Veriut dhe Kamenica.

Në këtë zona janë 14 komuna:

Prizreni, Klina, Deçani, Drenasi, Malishevë, Suhareka, Novobërda, Graçanica, Ranillugu, Parteshi, Kaçaniku, Kllokoti, Rahoveci dhe Skenderaj.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë, në zonën e gjelbër bëjnë pjesë komunat me rrezik të ulët apo komunat prej 1 deri në 75 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zonë bëjnë pjesë 6 komuna:

Mamusha, Dragashi, Shtërpca, Juniku, Istogu dhe Hani i Elezit.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment