Aktualitet

“Sonte do të bëj një vrasje“, dy italianët mohojnë vrasjen e të riut shqiptar, zbulohet MESAZHI/ Nis procesi për ngjarjen, detaje nga krimi makabër

Gjyqi pritet të zgjasë katër javë dhe u tha juristëve se ishte në fakt një rigjykim, pasi gjyqi fillestar i cili kishte filluar në mars u anulua për shkak të krizës së koronavirusit. Ajo tha se të dy burrat italianë i mohojnë akuzat.
Featured image of article: “Sonte do të bëj një vrasje“, dy italianët mohojnë vrasjen e të riut shqiptar, zbulohet MESAZHI/ Nis procesi për ngjarjen, detaje nga krimi makabër Serxho Marku

BRITANI– Ka nisur proçesi gjyqësor për të riun shqiptar, Serxhio Marku i cili u gjet i vdekur në Brighton të Britanisë më 11 shtator të vitit të kaluar. Për vrasjen e të riut shqiptar janë akuzuar dy burra me origjinë italiane të cilët do të gjykohen nga një juri e përbërë nga tetë burra dhe katër gra.

Giuseppe Petriccione, 46 vjeç dhe Francesco D’Agostino 45 vjeç, pretendohet se kanë vrarë 21-vjeçarin Marku. I riu pësoi dëmtime kritike dhe u dërgua me urgjencë në Spitalin Royal County Sussex, por vdiq atë ditë më vonë.

Gjatë seancës paraprake të zhvilluar ditën e sotme, të dy burrat konfirmuan vetëm emrat e tyre në bankën e të akuzuarve. Gjykatësja Christine Laing u tha anëtarëve të rinj të jurisë se janë ndërmarrë hapa për t’i lejuar ata të qëndrojnë të sigurt ndërsa gjykimi vazhdon.

Ajo tha se gjyqi pritet të zgjasë katër javë dhe u tha juristëve se ishte në fakt një rigjykim, pasi gjyqi fillestar i cili kishte filluar në mars u anulua për shkak të krizës së koronavirusit. Ajo tha se të dy burrat italianë i mohojnë akuzat.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ajo që dimë nga të dhënat telefonike është se në orën 11.41 një mesazh me tekst u dërgua nga telefoni i D’Agostino.” Teksti u dërgua në italisht dhe u përkthye, ai thotë “Sonte do të bëj një vrasje“.

Serxhio Marku, 21 vjeç, u gjet gati i vdekur në kuzhinën e një banese në Brighton në 11 shtator, 2019. Marku, i njohur si Jack, ishte një tregtar droge u tha më vonë në gjykatë. Banesa ndahej nga dy italianët, të cilët punonin në një restorant në Brighton.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment