Bota

Sondazhi/ Mbi 60% e rusëve nuk duan vaksinën Sputnik V, dhe e konsiderojnë koronavirusin si armë biologjike

Qendra Levada tha se një sondazh i kryer muajin e kaluar tregoi se 62% e njerëzve nuk dëshironin të merrnin vaksinën e prodhuar në vend të Rusisë dhe se niveli më i lartë i ngurrimit u identifikua midis moshës 18 deri në 24 vjeç.
Featured image of article: Sondazhi/ Mbi 60% e rusëve nuk duan vaksinën Sputnik V, dhe e konsiderojnë koronavirusin si armë biologjike Foto Ilustruese

RUSI– Pothuajse dy të tretat e rusëve nuk janë të gatshëm të marrin vaksinën Sputnik V të Rusisë dhe rreth i njëjti numër beson se Covid-19 u krijua artificialisht si një armë biologjike, tha një hulumtues i pavarur të hënën.

Sipas Reuters, qendra Levada tha se një sondazh i kryer muajin e kaluar tregoi se 62% e njerëzve nuk dëshironin të merrnin vaksinën e prodhuar në vend të Rusisë dhe se niveli më i lartë i ngurrimit u identifikua midis moshës 18 deri në 24 vjeç.

Shumica e të anketuarve përmendën efektet anësore, të cilat mund të përfshijnë ethe dhe lodhje, si arsyeja kryesore për të mos dashur të vaksinohen. Sondazhi, i cili mori kampionin e 1,601 njerëzve në 50 rajone, zbuloi gjithashtu se 64% e njerëzve menduan se koronavirusi u krijua si një armë biologjike.

Besimi se virusi u krijua si një armë biologjike është mbizotërues në rusët e moshës 40-54 vjeç, me 71% të tyre që mbajnë këtë pikëpamje, gjeti sondazhi. Vetëm 23% mendojnë se virusi u shfaq natyrshëm. Origjina e Covid-19 ka qenë shumë e politizuar, por shumica e virologëve dhe ekspertëve të sëmundjeve infektive thonë se ka shumë të ngjarë të ketë evoluar natyrshëm.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rusia, e cila ka regjistruar gati 4.3 milion raste koronavirusësh që nga fillimi i pandemisë, ka miratuar tre vaksina kundër Covid-19. Vendi me rreth 145 milion njerëz filloi një fushatë vaksinimi masiv me Sputnik V në Dhjetor. Më 10 shkurt, Ministri i Shëndetësisë Mikhail Murashko tha se më shumë se dy milion rusë janë vaksinuar me të paktën dozën e parë të Sputnik V.

(d.a/dosja.al)


Lajmi kryesor/Bilanci i COVID-19 në botë/ Brenda 24 orëve të fundit janë regjistruar mbi 114 milion raste të reja dhe gati 2.5 milion të vdekur

 

Shto Koment