Argetim

Solstici i verës/ Nga parashikimi për burrin e ardhshëm tek ecja rreth flakës, traditat e veçanta në mbarë botën

Nga ëndrrat që parashikojnë për bashkëshortin e ardhshëm, tek ecja rreth flakëve njerëzit në mbarë botën festojnë solsticin veror me tradita të veçanta!

Dita më e gjatë e vitit tenton të nisë fillimin e sezonit të verës dhe me të, të korrat. Pra, nuk është surprizë fakti që solstici është i lidhur me pjellorinë, si të varietetit vegjetal ashtu edhe të njeriut, në destinacione në mbarë botën.

Kjo është dita më e gjatë e vitit. Dielli do të lindë në orën 05.07 minuta dhe do të perëndojë në 20.17, gjithsej 15 orë, 9 minuta e 48 sekonda. Në vende të ndryshme të botës, dita zgjat ndryshe.

“Midsummer” është festë skandinave që feston solsticin e verës, i cili në vitin 2019 bie të premten, më 21 qershor, pra ditën e sotme. Traditat suedeze përfshijnë vallëzim rreth një liqeni, bankete dhe sasi të mëdha me vodka.

Pirja është tradita mesdhetare më tipike. Ka fotografi historike të njerëzve që pijnë deri në atë pikë ku nuk mund të shkojnë më”, – thotë Swahn.

“Ka pasur traditë në mesin e vajzave të pamartuara, ku nëse konsumonin diçka të kripur gjatë mesit të dimrit, ose mblidhnin disa lloje të ndryshme të luleve dhe i vendosën ato nën jastëkun e tyre kur të flinin, ata do të ëndërronin për burrat e tyre të ardhshëm”,– shton ai .

Ekziston një mitologji e ngjashme rreth ëndërrimit të bashkëshortit të ardhshëm në pjesë të ndryshme të Greqisë. Aty, ashtu si në shumë vende evropiane, solstici pagan u u rizgjodh si Dita e Shën Gjonit. Megjithatë, në shumë fshatra në veri të vendit, ritet e lashta vazhdojnë të festohen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një nga ritualet më të vjetra quhet Klidonas, dhe përfshin virgjëreshat që mbledhin ujë nga deti. Gratë e pamartuara të fshatit vendosin të gjitha gjërat personale në tenxhere dhe e lënë nën pemën e fikut gjatë natës, ku sipas folklorit magjia e ditës i mbush objektet me fuqi profetike dhe vajzat në fjalë ëndërrojnë të ardhmen e tyre dhe fytyrën e burrave që do të marrin.

Të nesërmen, të gjitha gratë në fshat mblidhen dhe kthehen duke tërhequr objektet që kanë për qëllim të parashikojnë fatin romantik të pronarit të sendit. Këto ditë, megjithatë, festivali është më shumë një justifikim për komunitetin e grave për të shkëmbyer shaka mes tyre.

Në Evropën Lindore, festimet e solsticit bien në ditën e Ivan Kupala, një festë me konotacione romantike për shumë sllavë (“kupala” rrjedh nga e njëjta fjalë si “cupid”).

Sipas folklorit polka zjarrit është gjithashtu një tipar i madh i festës dhe është traditë që një çift të kalojë nëpër flakë së bashku, duke mbajtur duart e njeri-tjetrit. Kjo çon në jetëgjatësi të dashurisë mrs tyre.  

Burimi: CNN

Përshtati: R.L/dosja.al                                                                                                           

Shto Koment