Bota

“Snajper, pushkë dhe raketa në det të hapur”, flota amerikane kryqëzon anijen e paligjshme

Flota e 5-të amerikane ka kapur një dërgesë të paligjshme të armëve pa shtet në ujin ndërkombëtar të Detit Arabik Verior. Ngarkesa përfshin dhjetëra raketa ruse anti-tank, pushkë snajper dhe granatahedhës me raketa.
Featured image of article: “Snajper, pushkë dhe raketa në det të hapur”, flota amerikane kryqëzon anijen e paligjshme anija e paligjshme

SHBA- Flota e pestë e Marinës Amerikane tha të shtunën se kryqëzori me raketa udhëzuese USS Monterey një anije të paligjshme në ujrat e detit Arabik. Reuters shkruan se dërgesa e paligjshme e armëve ishte pa shtet.

USS Monterey dhe ekipi i saj i nisur i Rojës Bregdetare të Ekipit të Ndërprerjes së Avancuar zbuluan ngarkesën e paligjshme gjatë një konvikti rutinë të verifikimit të flamurit të kryer në ujë ndërkombëtar në përputhje me ligjin ndërkombëtar zakonor.

“Mbajtja e armëve përfshinte dhjetëra raketa të përparuara të prodhuara ruse anti-tank, mijëra pushkë kineze tip 56 dhe qindra mitralozë PKM, pushkë snajperësh dhe granatahedhës, “– tha në një deklaratë flota me qendër në Bahrein.

Ai shtoi se materiali është në paraburgim në SHBA duke pritur disponimin përfundimtar, ndërsa burimi origjinal dhe destinacioni i synuar i materialit është nën hetim.

“Pasi u hoq e gjithë ngarkesa e paligjshme, anija u vlerësua për aftësinë e lundrimit, dhe pas marrjes në pyetje, ekuipazhit të saj u sigurua ushqim dhe ujë para se të lirohet ”,-thuhej në deklaratë.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment