Bota

Sllovenia fiton betejën me Covid-19/ Më 15 qershor hap kufijtë për të gjithë vendet e botës, lejohet grumbullimi deri në 500 persona

Ai është shprehur se vendimi është marrë pasi gjendja epidemiologjike, është përmirësuar, gjithashtu ai ka shtuar se  do të lejohen  grumbullimet deri në 500 persona në vende publike.
Featured image of article: Sllovenia fiton betejën me Covid-19/ Më 15 qershor hap kufijtë për të gjithë vendet e botës, lejohet grumbullimi deri në 500 persona Foto ilustruese

SLLOVENI– Zëdhënësi i qeverisësllovene Jelko Kacin, ditën e sotme ka njoftuar se Slovenia do të hap kufijtë për të gjithë vendet e botës, duke nisur që nga data 15 qershor.

Ai është shprehur se vendimi është marrë pasi gjendja epidemiologjike, është përmirësuar, gjithashtu ai ka shtuar se  do të lejohen  grumbullimet deri në 500 persona në vende publike.

“Që nga e hëna, transporti publik ndërkombëtar, përmes rrugës dhe hekurudhave, do të rihapet, dhe transporti ajror do të aktivizohet. Ardhja e grupeve turistike me autobusë mund të pritet që nga e hëna, e cila deri më tani nuk ka qenë e mundur.Për më tepër, mbledhja dhe lëvizja e deri në 500 personave në hapësira publike dhe zona do të lejohet përsëri, kështu që disa ngjarje sportive mund të mbahen në përputhje me masat themelore epidemiologjike në fuqi gjatë epidemisë Covid-19. Rekomandimet epidemiologjike pas zbutjes së masave të vlefshme deri më tani janë bërë nga Instituti i Shëndetit Publik (NIJZ) dhe do të duhet të paraqitet për të huajt që do të hyjnë në vend”tha Kacin në një deklaratë për shtyp pas mbledhjes së qeverisë.

Mësohet se aktualish në vend ka vetëm gjashtë pacientë në spitale dhe asnjë prej tyre nuk është në kujdes intensive .Një tota j 1.488 raste me koronavirus janë konfirmuar në Slloveni që nga fillimi i epidemisë, dhe 109 njerëz kanë vdekur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi:siol.net

(A.K.Dosja.al)

 

Etiketa:

Shto Koment