Diaspora

“Slice” start-up i themeluar nga shqiptari në New York, për të ndihmuar bizneset e vogla

Shqiptari Ilir Sela është themeluesi dhe Drejtori Ekzekutiv i “Slice”, me bazë në New York, dikur e njohur me emrin “MyPizza”.
Featured image of article: “Slice” start-up i themeluar nga shqiptari në New York, për të ndihmuar bizneset e vogla Slice.

SHBA– Në bazë të një artikulli në revistën amerikane të mirënjohur të biznesit “Forbes”, kushtuar “Slice-it”, të ardhurat e biznesit pritet të arrijnë tek 25 milion dollarë të ardhura për këtë vit. “Slice” është një start-up që ndihmon piceritë lokale të arrijnë sa më shumë shitje nëpërmjet përdorimit të teknologjisë, me misionin e mbështetjes së biznesit të vogël lokal.

“Ne u bëjmë të mundur partnerëve tanë, bizneseve të vogla lokale, që të rrisin të ardhurat e tyre ndërkohë që vazhdojmë të zgjerojmë rrjetin e picerive në vend dhe të përmbushim qëllimet e fitimit dhe përfitimit”, deklaron Sela.

I rritur në Staten Island, New York, pas diplomimit nga “College of Staten Island” për shkenca kompjuterike, Sela drejtonte biznesin e tij “Nerd Force”, një kompani IT.

Ky raund i financimit u drejtua nga KKR, të cilëve iu bashkuan investitorët e hershëm ekzistues GGV, Primary Ventures, Teamëorthy, dhe RiverPark Ventures. Dua të falënderoj të gjithë ata si dhe pronarët e partnerëve tanë, klientët dhe Slicers për të parë vlerën e biznesit tonë dhe rëndësinë e misionit tonë. Ky kapital i ri na mundëson të përmirësojmë platformën Slice, në mënyrë që të mund të ndihmojmë ekonominë e bizneseve të vogla. Ndërsa festojmë këtë moment historik të rëndësishëm, unë dua të ndaj perspektivën time dhe të ardhmen e industrisë sonë:

Pica është në zemër të komuniteteve tona.

Nga festat e ditëlindjes e tek çdo festë tjetër, piceritë kanë qenë një spirancë në jetën tonë ndër breza. Nuk ishte për t’u habitur që ato konsideroheshin thelbësore kur pandemia COVID-19 shkaktoi mbylljen e shumë bizneseve. Si u përgjigjën? Duke “përveshur” mëngët, duke veshur maska ​​dhe doreza në mënyrë që të punonin të sigurt në punë. Pitet, sallatat, makaronat madje edhe produkte të tjera  ushqimore vijuan të shpërndaheshin në shtëpitë e njerëzve. Ju nuk mund të ndaloni pica!

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zemërimi i këtyre bizneseve të vogla nuk ishte kurrë më i dukshëm se kurrë më parë në përkrahjen e tyre për pizza gjatë periudhës së pandemisë. Që nga 21 marsi, piceri lokale kanë shpërndarë mbi 20 mijë byrekë, duke ushqyer rreth 140 mijë punëtorë të kujdesit të vijës së përparme në më shumë se 900 qendra shëndetësore në të gjithë vendin.

Pandemia është duke përshpejtuar ndryshimin.

COVID-19 ka shkaktuar hapjen e tregut dhe do të lërë pas një peisazh krejtësisht të ri ekonomik. Miliona amerikanë po përballen me papunësi dhe ekonomia atje është goditur rëndë. Duke rihapur biznesin e tyre, ata mund të kontrollojnë fatin e tyre, të ndjekin pasionin e tyre dhe të investojnë në veten e tyre dhe familjet e tyre. Kjo është ëndrra amerikane.

Burimi: slicelife

A.C/Dosja.al

Shto Koment