Politike

Skandali me të dhënat, Meta pas vendimit të Strasburgut: Shqipëria po bëhet turpi i botës

 • Gjykata e Strasburgut mbron Lapsi.al: SPAK nuk ka të drejtë ta sekuestrojë
 • Kreu i shtetit tha se Shqipëria po bëhet turpi i botës për krimet skandaloze zgjedhore në shërbim të kryeministrit ende në detyrë.
  Featured image of article: Skandali me të dhënat, Meta pas vendimit të Strasburgut: Shqipëria po bëhet turpi i botës Ilir Meta, president

  TIRANË– Presidenti Ilir Meta ka komentuar qëndrimin e Gjykatës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut në Strasburg, që vendosi një masë sigurie për të mos lejuar sekuestrimin e pajisjeve kompjuterike dhe elektronike të gazetarëve të Lapsi.al. Referuar edhe reagimit të Transparency International, Meta tha se SPAK duhet të veprojë me urgjencë. Kreu i shtetit tha se Shqipëria po bëhet turpi i botës për krimet skandaloze zgjedhore në shërbim të kryeministrit ende në detyrë.

  PJESË NGA FJALA E METËS: 

  E gjithë bota është alarmuar mbi atë që po ndodh në Shqipëri. Pas vendimit të sotëm urgjent të Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut kundër sekuestrimit të pajisjeve kompjuterike dhe elektronike të gazetarëve të Lapsi.al, një tjetër institucion prestigjoz ndërkombëtar ngre alarmin.

  Transparency International, thotë: “Autoritetet shqiptare duhet, pa vonesë të mëtejshme, të qartësojnë nëse partia në pushtet ka marë të dhënat personale të votuesve të Tiranës nga regjistrat shtetërorë dhe abuzoi me burimet shtetërore për të siguruar fitoren gjatë zgjedhjeve parlamentare të së dielës”.

  “Është e pakonceptueshme që zyrtarët e Qeverisë e kanë minimizuar rëndësinë e këtyre zbulimeve. Dështimi për të hetuar siç duhet e për të ndëshkuar shkeljet do të hedhë hije mbi ndershmërinë e zgjedhjeve të ardhshme.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  U bëjmë thirrje vëzhguesve ndërkombëtarë t’i kenë parasysh këto çështje si pjesë e vlerësimeve të tyre”. Dy kërkesat zyrtare që Presidenti i Republikës i ka përcjellë SPAK për nisjen urgjent të hetimeve për bazën kombëtare të të dhënave personale në administrim të strukturave partiake të Partisë Socialiste, si dhe për intensifikimin e hetimeve, kanë gjetur deri tani vetëm heshtjen e këtij institucioni. Bëj edhe një herë thirrje për veprimin me urgjencë, në kushtet kur Shqipëria po bëhet turpi i botës për krimet skandaloze zgjedhore në shërbim të Kryeministrit ende në detyrë.

  Çfarë ka ndodhur me të dhënat personale të qytetarëve?

  Skandali është zbuluar disa ditë më parë nga Lapsi.al. Një database me të dhënat e mbi 910 mijë votuesve, përfshirë këtu një sërë emrash të njohur, janë të skeduar me preferencat politike dhe shanset se për kë do të votojnë me 25 prill. Sipas portalit, ky regjistër elektronik është shpërndarë në të gjitha degët e PS në Shqipëri dhe të dhënat janë marrë nga e-albania. Qeveria nga ana e saj nuk pranon të jetë vjedhje e të dhënave personale. Hetimet për databazën, që sugjeron një rrjedhje masive të të dhënave personale të qytetarëve nga institucionet shtetërore drej PS-së, janë fokusuar tek gjetja e burimit të gazetarëve dhe jo te skandali.

  (f.g/dosja.al)

  Shto Koment