Aktualitet

SKANDALI i emërimeve/ Sot u lirua, si ndikonte Behar Bajri për punësimin e të dashurave në shtet, vajzat ‘besnike’ shpërndanin me përpikmëri porositë e “SHEFIT”

E shkuara dhe ndikimi i Behar Bajrit në Shkodër. Si punësoi në shtet dy të dashurat e tij. E takonin në burg dhe "shpërndanin porositë" e tij.
Featured image of article: SKANDALI i emërimeve/ Sot u lirua, si ndikonte Behar Bajri për punësimin e të dashurave në shtet, vajzat ‘besnike’ shpërndanin me përpikmëri porositë e “SHEFIT” Behar Bajri

TIRANË– Lirohet nga burgu, Behar Bajri. Gjykata e Shkodrës vendosi që linte në masën “detyrim paraqitje” numrin dy të grupit të Bajrit, duke e akuzuar vetëm për shtrëngim me anë të kanosjes për dhënie pasurie. (Shiko këtu)

Pak kohë më parë, Bajri (ende në burg) u risoll në media për lidhjen e tij me një infermiere 32-vjeçare nga Tirana, e cila figuronte si punonjëse në spitalin e Shkodrës. Dosja e emërimeve në punë dhe influenca që grupi Bajri kishte në Shkodër pushtoi faqet e para të mediave. (Lexo këtu) 

Por ajo nuk ishte e fundi… Më pas u bë publike edhe një histori e dytë dashurie, por kjo e fundit ishte “sistemuar” në OSHEE. Të dyja vajzat ishin “syri, veshi dhe goja” e Bajrit jashtë burgut dhe shpërndanin me përpikmëri porositë e tij.

Mikesha e Behar Bajrit, Jorida Murati, e cila ishte e punësuar formalisht si infermiere  spitalin e Shkodrës, dhe merrte pagën çdo muaj në llogarinë bankare edhe pse jo vetëm që nuk e frekuentonte detyrën por nuk jetonte fare në Shkodër. Në banesën e saj në momentin e arrestimit nga Policia e Shtetit disa muaj më parë, të resë iu gjetën 9 000 euro.

Policia shqiptare nisi hetimet pas një takimi në Holandë mes Muratit dhe Behar Bajrit në burg, ku 32-vjeçarja ishte prezantuar si e afërme e tij. Pas një takimi që zgjati më shumë se tre orë dhe nga përgjimi janë zbuluar të dhëna për hetimet. Dyshohet se Bajri i ka dhënë një letër me porosi, të cilat më pas Murati i ka zbatuar me përpikmëri. Aktualisht ajo ndodhet në burg, pasi ndaj saj Gjykata e Tiranës vendosi masën e sigurisë “arrest me burg.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por ky nuk është rasti i parë që Behar Bajri ndërhynte për të “rregulluar” me punë “besnikët e tij”. Sipas dosjes, Behar Bajri, 40 vjeç ka ndikuar edhe tek OSHEE. Bajri ka ndërhyrë për punësim te paligjshëm të F.Gj., e dashura tjetër e Behar Bajrit.

Sipas Prokurorisë F.GJ., mbante kontakte me Bajrin dhe njërin prej bashkëpunëtorëve të tij Sirjan Alla dhe duke shfrytëzuar njohjet mes tyre ndërmjetësonte dhe merrte përsipër “shqetësime” të qytetarëve, të cilat fillojnë nga provimet në fakultet deri tek punësimet.

Kush është Behar Bajri?

Behar Bajri konsiderohet si numri dy i fisit me të njëjtin mbiemër, i cili operon kryesisht në zonën e Dobraçit në Shkodër. Ai u ekstradua gjatë korrikut të këtij vendi nga Holanda, si një ndër të arrestuarit e operacionit “OAZ”, që u finalizua me arrestime të tjera sikundër ai i Enver Bajrit, jashtë Shqipërisë, apo edhe Safet Bajrit në kryeqytet. Mbi grupin e Bajrave rëndonin një sërë akuzash, por të gjitha u rrëzuan dhe tani akuzohen vetëm për shtrëngim me anë të kanosjes për dhënie pasurie. 

(k.m/dosja.al)

Shto Koment