KRYESORET
Aktualitet

Skandal/ E qëlloi gruan 3 herë, mjekësia ligjore: S’të vret se është thikë kuzhine!

11 Nëntor 2021, 06:12 Nga DOSJA
Skandal/ E qëlloi gruan 3 herë, mjekësia ligjore: S’të

Kur T.P., përfundoi në policinë e Kamzës, duke mbajtur plagët me dorë, policët ndoqën vazhdën e gjakut të saj për të shkuar në banesë, ku dhe ndaluan e arrestuan 74-vjeçarin N.P., në marrëdhënie bashkëshortore me të plagosurën rëndë. Por me kalimin e ditëve, prokuroria nuk arriti dot ta vërtetonte se bëhej fjalë për tentativë vrasjeje ndaj dhe e akuzoi të moshuarin vetëm për dhunë në familje.

Gjithë historiku i gruas së plagosur që ngriti dorën për t’u mbrojtur që kërkoi ndihmë dhe që shpëtoi prej agresorit falë mrekullisë, tregohet për Gazetasi.al nga të afërm të gruas, që kanë vënë në dispozicion fashikujt dhe veprimet e institutit të Mjekësisë Ligjore, e cila pas ekspertizës skandaloze që liroi vrasësin Elton Metaj, që më pas vrau Sabrina Bengën në Fier, ka lehtësuar dukshëm pozitën e një tjetër burri.

Në këtë fashikull jepen detaje mbi procedurat që ndiqen dhe që ngecin në zinxhirin e drejtësisë dhe veçanërisht me gabimet që kryejnë ekspertët. Në këtë rast, një përgjigje në dukje rutinë e ekspertit, që thotë se thika nuk i përmbush kushtet për të vrarë, ka lehtësuar dukshëm pozitën e të akuzuarit.

Gruaja e pyetur në polici, thotë se i shoqi tentoi ta vrasë, pasi e goditi disa herë me thikën e kuzhinës dhe dëshmitarja, sipas burimeve të Gazetasi.al, riprodhoi të njëjtat deklarata si ato përpara prokurorit dhe gjatë kallëzimit penal. Në fashikull, përshkruhet se “rreth orës 10:30, në Komisariatin e Policisë nr.5, është paraqitur e mbuluar me gjak shtetësja T.P., që mbante në dorë një thikë dhe ka deklaruar se ishte goditur nga bashkëshorti i saj, i pandehuri N.P.

Në kushtet kur viktima ishte me plagosje dhe gjakderdhje të dukshme plage me thikë në bark, krahë dhe këmbë, është dërguar në Spitalin Universitar të Traumës Tiranë për mjekim”.

Çdo gjë tjetër tregohet nga veprimet që kreu policia

“Këqyrja e banesës tregoi për vija gjaku që ishin të shpërndara nëpër apartament, nga kuzhina në korridor, nëpër shkallët e pallatit e deri në dalje nga godina. Gjurmët e gjakut u fiksuan dhe mostra prej tyre u morën për ekspertime të mëtejshme biologjike. Tabela fotografike, nr.2144/2020 regj, date 28.08.2020, tregon pamjet e vendit te ngjarjes dhe faktin që gjurmët e gjakut vijojnë nga brenda banesës, nëpër shkallë e deri në hyrje të pallatit. Kjo përputhet me rrugën e ndjekur nga viktima gjatë largimit nga agresori e deri në polici”, – thotë oficeri i policisë.

Pikërisht lojërat me drejtësinë nisin nga ekspertizat e kryera pranë Mjekësisë Ligjore, tha një burim i sigurt i Gazetasi.al, që hetoi dhe shqyrtoi këtë dosje.

“Eksperti arrin në përfundimin që “thika objekt ekspertimi, e përdorur nga autori i moshës 74 vjeç, ditën e ngjarjes nuk i përmbush kushtet teknike për t’u cilësuar si armë e ftohtë me teh (prerëse, shpuese). Ajo është thikë kuzhine”.

Mjekësia Ligjore vijon me përshkrimin e plagëve të shkaktuara në trupin e gruas, që janë një skandal i vërtetë, duke treguar se plagët ishin në bark, parakrah dhe në këmbë.

“Këto janë shkaktuar me “mjet prerës me majë të mprehtë, siç është dhe thika”. “Dëmtimet nuk kanë qenë të rrezikshme për jetën në çastin e shkaktimit të tyre dhe, si të tilla, hyjnë në kategorinë e atyre dëmtimeve që kanë sjellë për pasoje humbjen e përkohshme të aftësisë për punë në masën mbi nëntë ditë”.

I njëjti institucion, i deklaron plagët si humbje e përkohshme e të plagosurës për të mos shkuar në punë, megjithëse pranon se plagët ishin tejshpuese dhe të shkaktuara nga një thikë. Por njëherazi, gjithë veprimet e autorit, u konsideruan prej të njëjtit institut, si humbje e ekuilibrit mendor thënë ndryshe gjaknxehtësi. Gruaja e plagosur, tregon në dosjen e saj, se ishte martuar që 15 vjeçe me shkuesi dhe se marrëdhënia e saj martesore, ka qenë përherë e trazuar dhe me dhunë.

Në këto kushte, prokurori i hetimit e ka dorëzuar si dhunë në familje çështjen e plagosjes së gruas, pa qenë në gjendje të vërtetojë akuzën e ngritur në fillim, atë të vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare të mbetur në tentativë. Dhe e gjitha kjo, vetëm për shkak të armës që u përdor, që ekspertët e përcaktojnë se nuk të vret, pasi është thikë kuzhine.

Marrë nga Gazeta “Si”

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Edi Paloka

Edi Paloka

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj