Politike

Situata sipas QARQEVE/ PD-LSI zaptojnë Veriun, PS-ja në avantazh në pjesën tjetër të Shqipërisë

Nga të dhënat e derimëtanishme, mësohet se Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë dominuar të gjithë Veriun e Shqipërisë që është bërë i gjithi në ngjyrë blu.
Featured image of article: Situata sipas QARQEVE/ PD-LSI zaptojnë Veriun, PS-ja në avantazh në pjesën tjetër të Shqipërisë Pamje nga procesi i numrimit

TIRANË– Kur kanë kaluar më shumë se pesë orë nga nisja e numërimit të votave, harta e Shqipërisë është ndarë në dy ngjyra, blu dhe lejla.

Nga të dhënat e derimëtanishme, mësohet se Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë dominuar të gjithë Veriun e Shqipërisë që është bërë i gjithi në ngjyrë blu.

Ndërsa pjesa tjetër e Shqipërisë, në thuajse tetë qarqe, është në avantazh Partia Socialiste.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në Shkodër PS-LSI marrin 48% të votave, shumë më tepër se PS-ja që ka marrë vetëm 23 %, ndërsa në Lezhë PD-LSI që marrin 55.9% kundrejt PS me 40.8%. Edhe në Dibër, PD-LSI kryesojnë me 52.1% kurse PS ndjek me 45.9%. Në Kukës PD-LSI kanë 64.3% të votave, kurse PS 34.6%.


LAJM KRYESOR: NUMËRIMI – Zgjedhjet 2021/ PS kalon në avantash në rang kombëtar, PD-ja kryeson në Veri, i ndjek pas LSI-ja dhe PSD-ja (Zhvillimet dhe partitë e vogla)

(f.m/dosja.al)

Shto Koment