Aktualitet

Situata nga COVID-19, Ministria e Shëndetësisë: 712 të shëruar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

6 viktima nga koronavirusi në Shqipëri. Nga 2789 testime të bëra kanë rezultuar pozitivë 128 qytetarë, ndërsa janë shëruar 712 të tjerë.
Featured image of article: Situata nga COVID-19, Ministria e Shëndetësisë: 712 të shëruar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit Foto ilustruese

TIRANË– Ministria e Shëndetësisë ka dhënë bilancin e 24 orëve të fundit në Shqipëri, ku kanë ndërruar jetë 6 pacientë. Kanë ndërruar jetë 3 qytetarë nga Durrësi, 2 nga Tirana dhe 1 nga Malësia e Madhe, të moshave 67 – 88 vjeç. Nga 2789 testime të bëra kanë rezultuar pozitivë 128 qytetarë, ndërsa janë shëruar 712 të tjerë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 149 pacientë, 10 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.

NJOFTIMI I MSH:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2789 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 128 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 34 raste në Tiranë, 17 raste në Durrës, 12 raste në Korçë, 10 raste në Shkodër, 7 raste në Fier, Vlorë, 5 raste në Skrapar, 4 raste në Devoll, Sarandë, Vau Dejës, 3 raste në Kukës, Lezhë, 2 raste në Pukë, Librazhd, Gjirokastër, Gramsh, Libohovë,1 rast në Kurbin, Lushnje, Mallakastër, Dibër, Patos, Dropull.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 712 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 105,728 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 149 pacientë, 10 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 6 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Durrësi, 2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetarë nga Malësi e Madhe, të moshave 67 – 88 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Statistika (25 Prill 2021)
Raste të reja ditore 128
Të shëruar në 24 orë 712
Të shtruar në spitale 149
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 2789

Testime totale 626,989
Raste pozitive 130,537
Raste të shëruara 105,728
Raste Aktive 22,431
Humbje jete 2,378

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 17297
Fier 1888
Durrës 722
Shkodër 622
Gjirokastër 425
Korçë 548
Vlorë 304
Elbasan 246
Kukës 217
Dibër 165
Berat 81
Lezhë 37

(k.m./dosja.al)

Shto Koment