Aktualitet

Situata e rëndë e COVID-19, Tomini: Kemi 500 shtretër, shpresojmë që të mos i tejkalojmë këto kapacitete. Nëse ndodh mbyllja është e vetmja zgjidhje

omini u shpreh se  85% e pacientëve me COVID-19 e kalojnë virusin pa simptoma, por shtoi se koronavirusi nuk njeh moshë ndaj duhet treguar kujdes.
Featured image of article: Situata e rëndë e COVID-19, Tomini: Kemi 500 shtretër, shpresojmë që të mos i tejkalojmë këto kapacitete. Nëse ndodh mbyllja është e vetmja zgjidhje Eugena Tomini, ISHP

TIRANË- Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka folur sot për situatën e COVID-19 që sa vjen e po rëndohet. Në një intervistë në EuroNews, Tomini u shpreh se  85% e pacientëve me COVID-19 e kalojnë virusin pa simptoma, por shtoi se koronavirusi nuk njeh moshë ndaj duhet treguar kujdes.

Ajo është pyetur nëse rritja e të infektuarve mund të na çojë në një izolim, Tomini tha se shpreson që të mos tejkalohen kapacitet spitalore pasi në të kundër mbyllja do të jetë e vetmja zgjidhje.

Sistemi shëndetësor është përgatitur për rastet me COVID-19 me rreth 500 shtretër në gatishmëri. Shpresojmë që të mos i tejkalojmë këto kapacitete”, Tomini.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Situata e Covid-19 vijon të jetë e rënduar në vendin tonë ku në 24 orët e fundit u shënuan 4 viktima dhe u regjistruan 85 raste të reja. Dhe aktualisht në vendin tonë janë 1560 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

(A.B. Dosja.al)

Një Koment në “Situata e rëndë e COVID-19, Tomini: Kemi 500 shtretër, shpresojmë që të mos i tejkalojmë këto kapacitete. Nëse ndodh mbyllja është e vetmja zgjidhje

  1. Për kurva ska vuajtur kurrë PS por Rilindja paska qenë KURVË nga koka te këmbët 🙈🙉

Shto Koment