Bota

Situata e Covid përkeqësohet, Brazili drejt kolapsit total, spitalet të tejmbushura: Është kërcënim për njerëzimin 

BBC shkruan se sistemet shëndetësore në qytetet më të mëdha të Brazilit janë drejt falimentimit si dhe spitalet Covid janë të tejmbushura plotë me pacientë.
Featured image of article: Situata e Covid përkeqësohet, Brazili drejt kolapsit total, spitalet të tejmbushura: Është kërcënim për njerëzimin  Foto Ilustruese

BRAZIL- Brazili po shkon drejt kolapsit total. BBC shkruan se sistemet shëndetësore në qytetet më të mëdha të Brazilit janë drejt falimentimit si dhe spitalet Covid janë të tejmbushura plotë me pacientë.

Autoritetet shëndetësore në vend kanë deklaruar se 80% e shtretërve në Brazil janë me pacientë. Sipas ekspertëve varianti i ri brazilian i Covid ka lënë pas shumë dëmtime si dhe ka rritur shkallën e infektimeve.

“Brazili është një kërcënim për njerëzimin,” tha epidemiologu Jesem Orellana.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mutacioni brazilian i Covid është një nga variantet më të rrezikshme në botë. Ai cilësohet si 40 deri në 70% më ngjitës së të tjetër apo se dhe vetë Covid-i, ndërkohë që ul shumë edhe mbrojtjen e vaksinave.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment