Bota

Sinovac nis provat të fëmijët: Është e sigurtë dhe shkakton imunitet

The Guardian shkruan se nga rezultatet e provave të fazës së parë, Sinovac është efektive dhe e sigurtë.    
Featured image of article: Sinovac nis provat të fëmijët: Është e sigurtë dhe shkakton imunitet Sinovac

KINË- Vaksina kineze Sinovac Biotech ka filluar provat për vaksinimin e fëmijëve. The Guardian shkruan se nga rezultatet e provave të fazës së parë, Sinovac është efektive dhe e sigurtë.

Në këto prova morën pjesë rreth 500 fëmijë nga mosha 3 deri në 17 vjeç. Ata morëb dy doza të vaksinës së mesme, ose të ulët. Sipas të dhënave reagimet e padëshiruara ishin të pakta. Vetëm 2 fëmijë të klasës së tretë u raportua se e kanë përjetuar marrjen e vaksinës me ethe.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë që antitrupat e prodhuar nga Sinovac shihen më shumë tek të rriturit dhe personat midis 18 deri në 59 vjeç. Por te fëmijët nga 3 deri në 11 vjeç doza e vogël shkakton përgjigjje të favorshme të antitrupave, ndërsa të fëmijët e moshës 12 deri 17 vjeç, doza e mesme ka më shumë ndikim.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment