Kuriozitete

Trupi ideal nuk ekziston! Që prej viteve ’20 deri në ditët e sotme, si ka ndryshuar standardi botëror për linjat perfekte ndër dekada (FOTOT) 

Sia Cooper ka postuar foto për t'u treguar 1.1 milion ndjekësve të saj se "trupi ideal" thjesht nuk ekziston.
Featured image of article: Trupi ideal nuk ekziston! Që prej viteve ’20 deri në ditët e sotme, si ka ndryshuar standardi botëror për linjat perfekte ndër dekada (FOTOT)  Sia Cooper

SHBA- Ylli i fitnessit, Sia Cooper ka postuar në Instagram një seri fotosh për të treguar se si idealet e trupit kanë ndryshuar përgjatë dekadave. 

Trajnerja personale ka ngarkuar gjashtë imazhe ku edhe ka photoshopuar “tendencat e trupit”, duke filluar nga vitet ’20, dekadë të cilën ajo e përshkruan si ‘gjithçka për djemtë.’ Në postim, ajo shkruan se “Gratë, zgjidhnin flokët e shkurtër. Gjoksi dhe beli nuk kishin rëndësi dhe gratë ndjeheshin të çliruara.”

Sia Cooper

Tjetra është periudha e Hollivudit që nis nga vitet 1950, ku mbizotëruan format e ngjashme me Marilyn Monroe. Në foto bie në sy gjinjtë dhe kofshët e ekzagjeruara, të shoqëruara nga një bel i hollë. 

Atyre nuk u interesonte pesha por një bel i hollë ishte ideal. Playboy u prezantua gjithashtu në këtë epokë”. -shkruan Sia.

Sia Cooper

Pas kësaj vijnë vitet  ’60- ’70. Sia shkruan se idealet e trupit në këtë epokë cilësoheshin gratë me këmbë të holla e të gjata me gjinj të vegjël.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

‘Gratë donin një pamje të lezetshme adoleshentësh,”– ka shtuar Sia.

Sia Cooper

Fotografia tjetër tregon më së miri epokën e supermodelit të viteve 1980. Sia thotë se këmbët e dobëta dhe të gjata dhe një trup atletik ishin ideale. Kjo ishte gjithashtu edhe koha kur të gjitha vajzat filluan palestrën. 

Sia Cooper

Gjatë viteve 1990 mbizotëron beli jashtëzakonisht i hollë. Një pamje e tillë ishte perfekte. Djemtë dhe vajzat nisën të bënin të pamundurën për ta holluar.

Sia Cooper

Fotografia e fundit tregon se si janë standardet e bukurisë në shoqërinë e sotme. Gjinjtë e mëdhenj dhe beli i sheshtë janë në ‘modë’.

Sia Cooper

Sia shpreson që postimet e saj në Instagram do t’u tregojnë njerëzve se përpjekja për të arritur “përsosmërinë” është e dëmshme sepse koncepti për bukurinë nuk ekziston në të vërtetë. 

(A.K.Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment