Psikologji

Si ta përballoni humbjen kur jetoni vetëm, 5 ide si të ndiheni më mirë

Të humbasësh një të dashur është mjaft e vështirë, por veçanërisht nëse je vetëm...
Featured image of article: Si ta përballoni humbjen kur jetoni vetëm, 5 ide si të ndiheni më mirë Foto Ilustruese

Askush nuk e di se si të reagojë kur humbasin dikë afër tyre. Sigurisht që nuk ka asnjë mënyrë “të duhur” ose “normale” sesi ta kalojmë pikëllimin, pasi të gjithë do të përjetojnë udhëtimin e tyre emocional pas një fatkeqësie.

Ne nuk duhet të ushtrojmë presion mbi veten tonë për të përjetuar një ndjesi të caktuar, si zemërimi ose pranimi – në një kohë të caktuar“, thotë Andy Langford, drejtor klinik në Cruse Bereavement Care. Në vend të kësaj, ne duhet t’i japim vetes kohë dhe hapësirë. Sipas psikologut, ka 5 mënyra sesi ta lehtësojmë dhimbjen, shkruan Mirror.

Vazhdoni të flisni

Një gjë që mund t’ju japë rehati është të flisni për ndjenjat tuaja me miqtë ose familjen, kështu që është e rëndësishme të mos izoloheni.

Qëndro në konakt

Përdorni video dhe thirrje telefonike dhe media sociale për të qëndruar në kontakt. Organizoni kohë për të biseduar me njerëz – duke e pasur këtë në ditarin tuaj mund të shtojë diçka për të parë dhe qëllim në ditën tuaj.

Rrini në një rutinë

Sa më shumë që të jetë e mundur, përpiquni të ngriheni në të njëjtën kohë çdo ditë, dhe të përgatitni dhe hani vakte kur zakonisht. Nëse keni mundësi, dilni jashtë për të ushtruar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mos jini shumë ambicioz

Vendosni vetes detyra të menaxhueshme. Marrja e ekuilibrit të duhur midis të qenit i zënë si një shpërqendrim dhe marrjes së kohës për t’u përqëndruar në pikëllimin tuaj është thelbësore.

Kujdesuni për shëndetin tuaj

Mbajtja e zakoneve të shëndetshme për mirëqenien tuaj fizike mund të ndihmojë në mirëqenien tuaj emocionale. Ndërsa përqendroheni të kujdeseni për veten dhe të praktikoni vetë-kujdes, mos harroni se mjeku juaj i përgjithshëm do të jetë në gjendje të ofrojë këshilla për përballimin e fatkeqësisë

Bëhuni të disponueshëm

Është shumë e rëndësishme të zgjasni dorën dhe të ofroni ndihmë, ose thjesht një vesh dëgjues. Ju mund të ofroni ndihmë për blerjet ose përgatitjen e një vakti për ta, ose të sugjeroni që ata të krijojnë një telefonatë të rregullt ose video thirrje me ju.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment