Bota

Si rrallë herë/ Barack Obama publikon foton e vetme me të atin: Ishte udhëtimi i parë dhe i fundit, më dha topin e parë të basketbollit (HISTORIA PREKËSE)

Ai ka thënë se i ati e kishte vizituar vetëm njëherë kur ishte vetëm 10 vjeç, dhe ky takim sipas Obamës, kishte lënë shumë gjurmë në jetën e tij.  Obama ka zbuluar se babai i dha topin e parë të basketbollit dhe e ka njohur me xhazin.
Featured image of article: Si rrallë herë/ Barack Obama publikon foton e vetme me të atin: Ishte udhëtimi i parë dhe i fundit, më dha topin e parë të basketbollit (HISTORIA PREKËSE) Barack Obama me te atin

SHBA- Ish-presidenti i SHBA, Barack Obama, si rrallë herë ka zgjedhur të ndajë ditën e sotme me publikun, diçka nga jeta e tij fëmirore. Në një postim që ka bërë në rrjetet sociale, teksa ka ndarë një foto kur ishte fëmijë me të atin ka treguar se është rritur vetëm nga nëna e tij, pasi i ka munguar figura e këtij të fundit. Ai ka thënë se i ati, e kishte vizituar vetëm njëherë kur ishte 10 vjeç, dhe ky takim sipas Obamës, kishte lënë shumë gjurmë në jetën e tij. Obama ka zbuluar se babai i dha topin e parë të basketbollit dhe e ka njohur me xhazin.

“Unë nuk e njihja vërtet babanë tim – ai e la nënën time dhe mua kur isha dy vjeç dhe udhëtoi vetëm nga Kenia për të na vizituar një herë, kur isha dhjetë vjeç. Ai udhëtim ishte i pari dhe i fundit që pashë prej tij; pas kësaj, dëgjova nga ai vetëm përmes letrës së rastit, të shkruar në letër të hollë blu të postës ajrore që ishte e shtypur për tu palosur dhe adresuar pa një zarf. Vizita e tij e shkurtër pati një ndikim të thellë në jetën time. Babai më dha topin e parë të basketbollit dhe më njohu me xhazin. Por, për pjesën më të madhe, vizita më la më shumë pyetje sesa përgjigjej dhe unë e dija se do të më duhet të kuptoj se si të bëhem burrë vetë. Në bisedën tonë të fundit për Renegades: Lindur në SHBA, Bruce Springsteen dhe unë shqyrtoj temën e burrërisë dhe ndikimin që baballarët tanë patën në jetën tonë. Ne gjithashtu flasim për mesazhin që kultura amerikane u dërgon djemve për atë që do të thotë të jesh burrë, një mesazh që shumë shpesh thekson qëndrueshmërinë fizike mbi ndjeshmërinë; nevoja për të dominuar mbi aftësinë për të dashur dhe për t’u kujdesur për të tjerët. Dëgjoni tani në Spotify: spoti.fi/RenegadesEpisode6 “, ka shkruar Obama. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(a.k.dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment