Aktualitet

Si po “ecën” COVID-19 në Shqipëri? Fico jep përgjigje: Tirana “kampione” për infektimin, më shumë meshkuj të vdekur

VIDEO
Drejtorja e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico tha se deri më tani në vendin tonë janë shënuar mbi 332 mijë të vaksinuar. 
Featured image of article: Si po “ecën” COVID-19 në Shqipëri? Fico jep përgjigje: Tirana “kampione” për infektimin, më shumë meshkuj të vdekur Albana Fico

TIRANË– Drejtorja e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico u shpreh se Tirana ka numrin më të lartë të rasteve aktive me COVID, duke shtuar se ka një rritje të numrit të infeksioneve në Gjirokastër, Korçë e Berat. Në një konferencë për shtyp, Fico tha se deri më tani në vendin tonë janë shënuar mbi 332 mijë të vaksinuar. 


Për 5-6 javë kemi vënë re rritje të incidencës. Raporti meshkuj femra është 48-52, ndërsa është ndryshe në rastet e humbjeve të jetës. Numri i shtrimeve në spitale, COVID 3 dhe 4 nuk kanë pacientë por janë në gatishmëri. Një indeks tjetër është edhe ulja e vdekshmërisë. Vaksimimet; 332905 deri dje, vaksinim që prek jo vetëm grupmoshat po edhe ata në shërbim. Ka ndryshim nga rezultati i rasteve. Tirana ka një numër të rasteve aktive të lartë duke pasur parasysh dendësinë e popullsistë. Gjirokastra, Korça dhe Berati dhe vende të tjera që po i mbanjmë në monitorim,”-tha Fico.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

LAJMI KRYESOR: NDRYSHOJNË MASAT! Komiteti Teknik i Ekspertëve: Karantinë e detyruar 2 javore për ata që vijnë nga Greqia e Maqedonia! Nxënësit e vitit të I dhe II rikthehen në shkolla. Fico: Vaksinimi është ngadalësuar, shkak Ramazani

(k.m/dosja.al)

Shto Koment