Sociale

ISHP publikon të gjithë skemën, si përhapet COVID-19 brenda një familje

Sipas skemës së ISHP, në ditën e parë kur mami sëmuret izolohet për veten e saj 7 ditë dhe për familjen e saj 14 ditë.
Featured image of article: ISHP publikon të gjithë skemën, si përhapet COVID-19 brenda një familje COVID-19

TIRANË- Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar sot skemë se si ndodh përhapja e koronavirusit në një familje, kur i prekuri i pasi është nëna.  

Sipas skemës së ISHP, në ditën e parë kur mami sëmuret izolohet për veten e saj 7 ditë dhe për familjen e saj 14 ditë. Në ditën e tretë sëmuret fëmija i parë dhe izolimi përfundon në ditën e 9. Më tej nëse fëmija i dytë nuk ka simptoma pas 14 ditëve dhe izolimi përfundon.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Skema e përhapjes së COVID-19

Në ditën e 13-të sëmuret dhe babai dhe  duhet numëruar 7 ditë, që i gjithë cikli i COVID-19 të jetë i përhapur në të gjithë familjen.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment