Bota

Si përhapen kërcënimet me vdekje, në grupet pro dhe kundër Brexit-it në Facebook

Një hetim i BBC-së ka zbuluar se disa nga grupet më të njohura dhe më me ndikim të mbyllura në Facebook rreth Brexit  si dhe kundër tij janë të mbushura me gjuhë të dhunshme, përfshirë dhjetëra kërcënime me vdekje që synojnë deputetë të caktuar.
Featured image of article: Si përhapen kërcënimet me vdekje, në grupet pro dhe kundër Brexit-it në Facebook Foto ilustruese

BRITANI E MADHE- Deputetët janë kritikuar për tonin e ashpër dhe agresiv të debateve të fundit në Dhomën e Përfaqësuesve.

Por në Facebook, gjërat janë shumë më keq.

Një hetim i BBC-së ka zbuluar se disa nga grupet më të njohura dhe më me ndikim të mbyllura në Facebook rreth Brexit  si dhe kundër tij janë të mbushura me gjuhë të dhunshme, përfshirë dhjetëra kërcënime me vdekje që synojnë deputetë të caktuar.

Facebook thotë se nuk lejohet gjuha e urrejtjes dhe po heton materialin e gjetur nga BBC.

Çfarë shkruhet në postime?

Ne kemi fituar qasje në disa nga grupet më të mëdha dhe më aktive të mbyllura ose “private” pro dhe kundër Brexit në Facebook dhe i shqyrtuam ato pas skenave tronditëse në Commons.

Grupet kishin mijëra anëtarë, por në  disa raste numri  i anëtarëvë shkonte në miliona.

Për dallim nga grupet e hapura ose “publike”, postimet në grupe të mbyllura “private” në Facebook mund të shihen vetëm nga anëtarët e aprovuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një temë e zakonshme në grupet pro-Brexit është që duan të dënojnë  deputetët e opozitës për “tradhti”. Kjo u rrit në mënyrë të përsëritur, në postime nga përdoruesit e shumtë të Facebook.

Cooper tha për BBC se: “Ne kemi ngritur shqetësime për grupe të mbyllura me Facebook në disa raste dhe përgjigjet e tyre kurrë nuk kanë qenë të mjaftueshme. Kompanitë e mediave sociale kanë një përgjegjësi të kërkojnë në mënyrë proaktive këtë përmbajtje si me teknologji ashtu edhe me moderatorë të duhur,” tha ajo.

Në gusht, Facebook ndryshoi emrin e grupeve private. Grupet dikur referoheshin si “të hapura” tani quhen “publike” në rrjet.

Në një deklaratë, një zëdhënës i Facebook tha: “Çdo pjesë e vetme e përmbajtjes në grupe private mund të raportohet tek ne. Ne gjithashtu përdorim teknologjinë e inteligjencës artificiale për të identifikuar dhe hequr në mënyrë proaktive në këto grupe, siç bëjnë të gjithë në grupet private.Aty ku shohim përmbajtje të dëmshme në grupe private, ne e heqim atë. Përqindja e përmbajtjes që ne heqim në mënyrë proaktive falë kësaj teknologjie dhe gjithashtu në mënyrë reaktive në përgjigje të raporteve të përdoruesve është gjerësisht e njëjtë në grupet publike dhe private.

Cooper argumenton se është i nevojshëm rregullimi i pavarur, si dhe gjobitje më të mëdha për kompanitë që janë të ngadalta në trajtimin e përmbajtjes së dhunshme.

Burimi: BBC  

A.C/Dosja.al

Shto Koment