Bota

Si ndodhi me detaje vrasja e George Floyd/ Publikohen transkriptet: Unë kam frikë, njeri

Vrasja e George Floyd tronditi një muaj më parë jo vetëm Amerikën, por botën mbarë. Sëfundmi në mediat e huaja janë publikuar transkriptet, që tregojnë më shumë rreth ngjarje së rëndë që ndodhi më 25 maj në Minneapolis të SHBA-së.
Featured image of article: Si ndodhi me detaje vrasja e George Floyd/ Publikohen transkriptet: Unë kam frikë, njeri 46-vjeçari me ngjyre, George Floyd

SHBA– Oficeri i policisë amerikane i akuzuar për vrasjen e George Floyd i tha atij të pushonte së bërtituri, teksa i kishte vendosur gjurin  në qafë afrikano-amerikanit.

46-vjeçari me ngjyrë i paarmatosur bërtiti duke përmendur nënën e tij të ndjerë dhe fëmijët teksa tha se polici i Minneapolis do ta vriste atë, tregojnë transkriptime të reja të shfaqura në gjyq.

Gjithashtu dokumentet tregojnë edhe një fotografi më të qartë të momenteve të fundit të Floyd. Vdekja e të cilit ndezi  trazira globale gjatë muajit maj.

Vdekja e tij çoi në një valë protestash anti- racizmi të udhëhequra nga lëvizja Black Lives Matter, dhe ngjalli debate dhe reflektim në SHBA mbi historinë e vendit të skllavërisë dhe ndarjes.

Të katër oficerët e përfshirë në vrasjen e Floyd u pushuan nga puna dhe u arrestuan. Derek Chauvin, i cili i  vendosi gjunjët në qafë Floyd  tashmë përballet me disa akuza përfshirë vrasje të shkallës së dytë, ndërsa tre të tjerët, Thomas Lane, J Alexander Kueng dhe Tou Thao, akuzohen për ndihmë dhe forcim të vrasjes.

Transkriptet u bënë publike të enjten ndërsa avokatët e Thomas Lane kërkuan që çështja kundër tij të pushohej.

Çfarë tregojnë transkriptet?

Deri më tani, pamjet e dëshmitarëve okularë të shpërndarë në mediat sociale zbuluan pjesën më të madhe të asaj që dihej për arrestimin e Floyd dhe momentet e tij të fundit. Transkriptet e reja japin një përmbledhje më të hollësishme, duke hedhur dritë mbi pjesët e rëndësishme të arrestimit, që nga koha kur Lane dhe Kueng arritën në vendin e ngjarjes, deri në pikën kur Floyd iu dha ndihma në ambulancë.

Transkriptet e pamjeve të regjistruara nga kamerat e trupit të Lane dhe Kueng tregojnë Floyd duke bërtitur më shumë se 20 herë sepse ai nuk mund të merrte frymë. Ata e arrestuan 46-vjeçarin me ngjyrë jashtë një dyqani, ku dyshohej se kishte përdorur një kartëmonedhë 20 dollarëshe  false për të blerë cigare.

Në një moment, Floyd i prangosur, dhe me gjurin e vendosur në qafë thotë: Ju do të më vrisni mua.

Chauvin, i cili tregohet në pamjet kalimtare, teksa shfaqet i gjunjëzuar në qafën e Floyd për gati 8  minuta, përgjigjet: Atëherë ndaloni së foluri, ndaloni së bërtituri.

“Duhet shumë oksigjen për të folur, e marrtë dreqi.”-thotë Floyd.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Transkriptet tregojnë se Floyd duket bashkëpunues në fillim të arrestimit, duke u kërkuar falje në mënyrë të përsëritur oficerëve.

Lane i kërkon Floyd të tregojë duart e tij të paktën 10 herë para se ta urdhërojë atë të dalë nga automjeti.

Në përgjigje të një prej kërkesave për të parë duart e tij, Floyd thotë: Njeri, unë kam, unë u qëllova në të njëjtën mënyrë, Zyrtare, më parë.

Por nuk është e qartë se për çfarë i referohet.

Pastaj oficerët duke prangosur Floyd përpiqen ta fusin atë në pjesën e pasme të makinës së tyre të policisë. Siç tregohet, Floyd duket i shqetësuar, duke përsëritur vazhdimisht duke thënë se ai është klaustrofobikm.

Lane pyet nëse atij i duhet diҫka. Floyd përgjigjet: Unë kam frikë, njeri.

Oficerët më pas e tërhoqën atë nga makina dhe në tokë. I shtrirë në tokë, sipas transkriptit, Floyd bërtet me të madhe disa herë: Mama.

Në një moment, kur Floyd vazhdon të përgjërohet se nuk mund të marrë frymë, Lane pyet Chauvin: A duhet ta mbështesim atë në anën tjetër?

Oficeri përgjigjet: Jo, ai do të qëndrojë aty ku e morëm.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment