Politike

“Shumë vonë Mateo!”, Spaho i hakërrehet Renzit: Çfarë do i thuash popullit shqiptar?

Edmond Spaho, i është hakërruar kryeministrit Italian Matteo Renzi, lidhur me deklaratën e tij të fundit se ishte penduar përse vendosi Mogherinin në krye të politikës së Jashtme të BE. Sipas Spahos, Renzi është shumë vonë për t'u penduar.
Featured image of article: “Shumë vonë Mateo!”, Spaho i hakërrehet Renzit: Çfarë do i thuash popullit shqiptar? Matteo Renzi dhe Federica Mogherini

TIRANË- Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho, i është hakërruer kryeministrit italian Matteo Renzi, lidhur me deklaratën e tij se ndihej i penduar përse kishte vendosur Federica Mogherinin, në krye të Politikës së Jashtme Europiane. (Lexo këtu)

Sipas Spahos, pendimi i Renzit është shumë vonë, pasi shqiptarët kanë humbur 5 vite dhe nuk kanë plotësuar kriteret për hapjen e negociatave.

“Shume vone Mateo! Kjo nuk vlen pas pese vitesh humbje kohe per Europen dhe vendet tona qe e shohim Europen sic shihnim Ameriken ne kohen e diktatures. Cfare do i thuash Mateo popullit shqiptar per keto pese vjet te humbura?”,- shkruan Spaho.

Ai shprehet se pas qeverisë, fajtorja e dytë është Mogherini, pasi ka gënjyer jo vetëm shqiptarët por edhe anëtarët e BE-së për plotësimin e kushteve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“E di ti Mateo qe pervec qeverise shqiptare qe nuk ka plotesuar asnje kriter per hapjen e negociatave me BE, fajtori i dyte eshte Mogherini? E di pse? Sepse ka genjyer jo vetem shqiptaret me shpresa boshe qe negociatat do hapen, por ne rradhe te pare ka tentuar te genjeje dhe vazhdon te tentoje te genjeje vendet anetare te BE. Per tre vite rresht, megjithe raportet pozitive te Mogherinit per hapjen e negociatave, vendet anetare nuk i kane hapur sepse kane pare nga burimet e tyre qe Shqiperia nuk eshte reformuar. Mateo, kjo Mogherini yt mban pergjegjesi sepse ka genjyer ne bashkepunim me qeverine shqiptare se kushtet jane permbushur dhe reformat jane kryer”, – shprehet Spaho.

Postimi i plotë:

Shume vone Mateo! Kjo nuk vlen pas pese vitesh humbje kohe per Europen dhe vendet tona qe e shohim Europen sic shihnim Ameriken ne kohen e diktatures. Cfare do i thuash Mateo popullit shqiptar per keto pese vjet te humbura? E di ti Mateo qe pervec qeverise shqiptare qe nuk ka plotesuar asnje kriter per hapjen e negociatave me BE, fajtori i dyte eshte Mogherini? E di pse? Sepse ka genjyer jo vetem shqiptaret me shpresa boshe qe negociatat do hapen, por ne rradhe te pare ka tentuar te genjeje dhe vazhdon te tentoje te genjeje vendet anetare te BE. Per tre vite rresht, megjithe raportet pozitive te Mogherinit per hapjen e negociatave, vendet anetare nuk i kane hapur sepse kane pare nga burimet e tyre qe Shqiperia nuk eshte reformuar. Mateo, kjo Mogherini yt mban pergjegjesi sepse ka genjyer ne bashkepunim me qeverine shqiptare se kushtet jane permbushur dhe reformat jane kryer. Po perse atehere nuk hapen negociatat? Mire sivjet jane zgjedhjet per parlamentin europian dhe eshte rreziku i te djathtes ekstreme, por si ndodh qe edhe ne 2017 edhe ne 2018 negociatat nuk u hapen?
Mateo, ne se dikush do i kishte thene qeverise shqiptare se negociatat nuk hapen sepse nuk keni kryer reforma, kjo do kishte qene shume e ndershme dhe ndoshta do kishte ndikuar qe qeveria jone te kishte reflektuar dhe kryer disa reforma. Kjo nuk ndodhi sepse Mogherini dhe stafi i saj ne Tirane dhe Bruksel genjyen. Po tani kush mban pergjegjesi per vite te tera te shkuara kot? Kush mban pergjegjesi per papergjegjesine e Mogherinit qe sot na thote qe kushtet jane plotesuar, raporti do jete pozitiv por te gjithe e dine se negociatat nuk do hapen sepse tre vendet me te rendesishme te BE, Gjermania, Franca dhe Hollanda mendojne se Shqiperia eshte vend ku sundon sindikata krim i organizuar dhe qeveri? Mateo, a ka menyre me te mire per te sabotuar integrimin e Shqiperise se sa kjo e ndjekur nga Mogherini qe thote se jeni mire kur jemi keq vetem qe ti beje qejfin Rames? Kush do mbaje pergjegjesi per vitet qe u ngopem me lugen bosh te Mogherinit? E di qe do thuash se fajin e keni vete, qe besoni nje te deshtuar, por kete zonjen e morem nga ti dhe ne cdo rast qe ndonje e kundershtonte, ndeshej me murin qe jeni antidemokrate, antieuropiane, rusofile e plot marrezira te ketij lloji. Mateo ne se i kerkove Europes falje per insistimin tend qe Mogherini te ishte ministre e jashtme e BE, per ne kjo nuk vlen. Ki kurajo dhe i kerko ndjese shqiptareve qe ju dhashe nje ministre e cila per pese vite me rradhe na genjeu kur na thoshte qe pothuaj po hyni ne BE kur ne ishim me vite larg. Vitet ikin Mateo dhe ne per shkak te miopise dhe injorances sone por edhe genjeshtrave tuaja vazhdojme te mbetemi larg dyerve te Europes. Kjo eshte ajo qe ju doni?

(B.B/ Dosja.al)

Shto Koment